Robert Glință a câștigat argintul la 50 m spate. David Popovici, în finală la 100 m liber

DE Elena Andrei | 18.05.2021 - 21:34
Robert Glinţă a obţinut medalia de argint la Campionatul European de la Budapesta /Foto: aimx

Înotătorul Robert Glinţă a obţinut medalia de argint la Campionatul European de la Budapesta în proba de 50 de metri spate. Glinţă a terminat proba în 24,42 secunde.

Proba a fost câştigată cu un nou record mondial de rusul Kliment Kolesnikov (23,80).

Tot marți, David Popovici s-a calificat în finala probei de 100 m liber la Campionatul European de nataţie de la Budapesta, cu timpul de 48,28 secunde, anunţă forul român de specialitate.

„În serii, sportivul pregătit de antrenorul Adrian Rădulescu a reuşit să îndeplinească baremul de calificare la Jocurile Olimpice de la Tokyo, cu timpul de 40,30 secunde!", a anunţat Federaţia Română de Nataţie.

Finala probei de 100 m liber este programată miercuri seara, 19 mai 2021, de la ora 19:19, ora României, informează News.ro.