Pregătiri pentru Cupa Mondială. Germania- învinsă de Austria, Brazilia- victorie cu Croația

DE Mihai Duță | Actualizat: 03.06.2018 - 21:58
Neymar a marcat un gol superb în primul său meci după accidentarea din februarie Foto: realitatea.net

Neymar și Manuel Neuer au revenit pe teren după accidentările care i-au ținut mai multe luni pe tușă.

Austria a învins, sâmbătă, Germania cu 2-1, într-un meci în care campionii mondiali au arătat că mai au încă multe lucruri de pus la punct spre nemulțumirea selecționerului Joachim Löw. Meciul a fost unul important pentru portarul Manuel Neuer aflat într-o formă bună chiar dacă a revenit pe teren după aproape nouă luni de la accidentarea suferită la picior.

Prima repriză a fost dominată de Germania care a și condus la pauză cu 1-0, grație golului înscris de Mesut Ozil. Jucătorii Austriei au intrat mult mai bine montați în a doua repriză și au înscris prin Martin Hinteregger (min. 53) și Alessandro Schopf (min.69). Austria nu mai învinsese Germania de 32 de ani.

Neymar a revenit pe teren

Tot într-un meci amical, Brazilia a întâlnit Croația la Liverpool, pe celebrul stadion Anfield. În prima repriză forțele au fost echilibrate, iar scorul a rămas alb. Neymar a intrat pe teren imediat după pauză, fiind prima apariție într-un meci oficial după accidentarea suferită în luna februarie. În minutul 69 a marcat un gol spectaculos arătând că este pregătit pentru Campionatul Mondial. Brazilia avea să câștige cu 2-0 prin golul marcat de Firmino în minutul 93. Cu toate acestea, Croația a părut o echipă solidă, nu atât de ușor de bătut pe cât a arătat scorul.

În alte două meciuri amicale, Franța a învins Italia cu 3-1, iar Anglia a trecut de Algeria cu 2-1.