DE Răzvan Nicolae | Actualizat: 28.10.2023 - 07:38
Popovici a luat aurul în proba de 200 m liber la Memorialul Marek Petrusewicz. Locul 5, la 50 m - Foto: Facebook/David Popovici

Înotătorul român David Popovici a câştigat medalia de aur în proba de 200 m liber de la Memorialul ''Marek Petrusewicz'' în bazin scurt (25 metri), care are loc la Wroclaw. În finala probei de 50 m liber, el s-a clasat pe locul 5.

Popovici a câştigat medalia de aur în proba de 200 m liber, cu timpul de 1 min 44 sec 08/100.

Elevul antrenorului Adrian Rădulescu s-a calificat şi în finala de la 50 de metri liber, cu al cincilea timp, 21 sec 93/100.

Apoi, în finala probei de 50 m liber, el s-a clasat tot pe locul 5, cu timpul de 21 sec 84/100.

Victoria i-a revenit lui Dylan Carter (Trinidad-Tobago), în 20 sec 89/100, urmat de olandezul Kenzo Simons, 21 sec 10/100, de polonezii Konrad Czerniak, 21 sec 62/100, şi Piotr Ludwiczak, 21 sec 77/100, notează News.ro.

Sâmbătă, 28 octombrie, David Popovici va mai concura la 100 m liber şi la 50 m fluture.

David Popovici se pregăteşte pentru Campionatele Europene de înot în bazin scurt de la Otopeni, din perioada 5-10 decembrie.