Performanță pentru doi judoka români. Medalii de aur și argint la Cupa Europeană de Judo

DE Vlad Alexandru | 24.03.2023 - 16:39
Judoka din Oradea care au făcut performanța la Sarajevo Foto: ebihoreanul.ro

Doi judoka din Oradea au câștigat o medalie de aur și una de argint la Cupa Europeană de Judo de la Sarajevo. Competiţia a reunit la start 300 de judoka din 18 țări.

Doi judoka din Oradea au câștigat o medalie de aur și una de argint la Cupa Europeană de Judo de la Sarajevo.

Competiţia a reunit la start 300 de judoka din 18 țări, scrie ebihoreanul.ro.

Români pe primele două locuri la Cupa Europeană de Judo

Sportivul clubului CSM Oradea Ioan Dzitac a cucerit medalia de aur la întrecerile Cupei Europene de Judo pentru juniori (U21), competiţie care s-a desfăşurat în această săptămână la Sarajevo, în Bosnia-Herțegovina.

Tot la Sarajevo, Flavius Lungu, alt sportiv legitimat la CSM Oradea, a avut un parcurs bun, reuşind să ajungă în finala categoriei 66 kg. El a fost învins însă în ultimul act, astfel că a trebuit să se mulţumească cu medalia de argint.

Un al treilea judoka bihorean a fost prezent la concursul din Bosnia Herţegovina. Este vorba despre Maxim Țugulea, sportiv legitimat LPS CSM Oradea. El însă a părăsit întrecerile încă din primul tur al categoriei 81 kg.

Competiţia de la Sarajevo a reunit la start 300 de judoka din 18 țări.