Ole! Universitatea Cluj strălucește în deplasare cu o victorie spectaculoasă la Botoșani

DE Elena Petrescu | Actualizat: 28.10.2024 - 21:31
Ole! Universitatea Cluj strălucește în deplasare cu o victorie spectaculoasă la Botoșani  FOTO: Profimedia(imagine cu rol ilustrativ)
Ole! Universitatea Cluj strălucește în deplasare cu o victorie spectaculoasă la Botoșani FOTO: Profimedia(imagine cu rol ilustrativ)

Ole! Universitatea Cluj strălucește în deplasare cu o victorie spectaculoasă la Botoșani. Partida de luni seara a fost cel puțin spectaculoasă!

Liderul Universitatea Cluj s-a impus pe terenul celor de la FC Botoșani, învingându-i cu 2-1, într-o partidă disputată luni seara în etapa a 14-a a Superligii de fotbal.

Partida a început în forță pentru gazde, care au deschis scorul prin Ștefan Bodișteanu în minutul 4, grație unui șut de la distanță ce l-a surprins pe portarul clujean Edvinas Gertmonas.

Universitatea Cluj a reușit să restabilească egalitatea chiar înainte de pauză.

Iulian Cristea a marcat dintr-o lovitură de cap în minutul 45, după o centrare precisă venită de la Alex Chipciu, în urma unui corner.

A urmat o a doua repriză echilibrată, în care echipa clujeană a profitat de o superioritate numerică după ce nigerianul Adams Friday de la Botoșani a fost eliminat în minutul 79 pentru un fault asupra lui Vadim Rață.

În minutul 88, Clujenii au dat lovitura finală prin Artur Miranian, abia intrat pe teren, care a reluat cu capul în plasă la o lovitură liberă executată de Dam Nistor.

Această reușită a înclinat definitiv balanța în favoarea echipei din Cluj, care a ratat ocazia să mărească diferența, trimițând mingea în bară de două ori, prin Ovidiu Popescu și Vadim Rață, în minutele 25 și 90+4.

Scorul final al meciului a fost FC Botoșani - Universitatea Cluj 1-2, într-un duel intens, cu faze fixe decisive și o desfășurare dramatică până la fluierul final.