Olanda a câștigat Campionatul European Under-19, după o finală dramatică cu Spania pe Giulești

DE Daniel Toșa | Actualizat: 27.06.2025 - 09:22
Olanda a câștigat Campionatul European Under-19, după o finală dramatică cu Spania pe Giulești - Foto: Profimedia images
Olanda a câștigat Campionatul European Under-19, după o finală dramatică cu Spania pe Giulești - Foto: Profimedia images

Naționala Olandei U19 a cucerit în premieră titlul european, după ce a învins Spania, deținătoarea trofeului, cu 1-0 în finala Campionatului European Under-19 găzduit de România. Meciul s-a disputat joi seară, pe Stadionul Giulești din București.

SHARE

Olanda a devenit campioană europeană la fotbal Under-19, după o victorie muncită în fața Spaniei, scor 1-0, în finala Campionatului European U19 desfășurat în România.

Olanda a câștigat Campionatul European Under-19, după o finală dramatică cu Spania pe Giulești

Singurul gol al partidei a fost marcat în minutul 63, în urma unui autogol al portarului spaniol Raul Jimenez, provocat de centrarea lui Givairo Read.

Spania a fost aproape de egalare în două rânduri, după ce mingea a lovit bara transversală la șuturile lui Oscar Marcos și Antonio Cordero. De cealaltă parte, Olanda a fost și ea la un pas de majorarea avantajului, Tygo Land trimițând mingea în bară.

Citește și: România, eliminată de Olanda în semifinalele Euro U19. Tricolorii au cedat cu 3-1 pe Giulești

Odată cu acest succes, Olanda devine a doua națiune, după Germania, care reușește să câștige toate turneele UEFA dedicate echipelor naționale masculine și feminine – EURO, EURO U21, EURO U19 și EURO U17.

Sursa foto: Profimedia images

Antrenorul batavilor, Peter van der Veen, se remarcă printr-un nou trofeu important, după ce în 2019 a câștigat titlul european și la categoria Under-17.

Citește și: România – Olanda, în semifinala Campionatul European de Fotbal U19. Cine transmite și de la ce oră

Parcursul Olandei la acest turneu a fost impecabil: cinci victorii din cinci meciuri. În semifinale, selecționata Țărilor de Jos a trecut de România cu 3-1.

La finalul competiției, titlul de golgheter a fost împărțit între spaniolul Pablo Garcia și olandezul Kees Smit, ambii cu câte patru reușite. Smit a fost desemnat și cel mai bun jucător al turneului final.

Google News Urmărește-ne pe Google News
Comentarii 0
Trebuie să fii autentificat pentru a comenta!

Alege abonamentul care ți se potrivește

Print

  • Revista tipărită
  • Acces parțial online
  • Newsletter
  •  
Abonează-te

Digital + Print

  • Revista tipărită
  • Acces total online
  • Acces arhivă
  • Newsletter
Abonează-te

Digital

  • Acces total online
  • Acces arhivă
  • Newsletter
  •  
Abonează-te
Articole și analize exclusive pe care nu trebuie să le ratezi!
Abonează-te