Mihaela Cambei, în top la Cupa Mondială de Haltere din Thailanda. A cucerit trei medalii

DE Alin Crișan | Actualizat: 02.04.2024 - 18:20
Mihaela Cambei, în top la Cupa Mondială de Haltere din Thailanda. A cucerit trei medalii - Foto: Profimedia Images/ Imagine cu caracter ilustrativ

Mihaela Cambei e în top la Cupa Mondială de Haltere din Thailanda. Sportiva a reușit să cucerească două medalii de argint și una de bronz.

Sportiva română Mihaela-Valentina Cambei a cucerit două medalii de argint şi una de bronz la cat. 55 kg, marţi, la Cupa Mondială de haltere de la Phuket (Thailanda), competiţie obligatorie de calificare la Jocurile Olimpice de la Paris.

Cambei, multiplă campioană europeană, a obţinut argintul la total, cu 201 kg, devansată clar de sportiva nord-coreeană Hyon Gyong Kang, care s-a impus cu 234 kg. Podiumul a fost completat de Bindyarani Devi Sorokhaibam (India), cu 196 kg.

La stilul smuls, Cambei a ocupat locul al doilea, cu 91 kg, Kang a câştigat aurul, cu 103 kg, iar a treia a fost Josee Gallant (Canada), cu 85 kg.

Mihaela Cambei a fost a treia la stilul aruncat, cu 110 kg, devansată de Kang, 131 kg, şi de Sorokhaibam, 113 kg.

În urma desfăşurării întrecerilor categoriei 49 kg, luni, Mihaela Cambei şi-a păstrat clasarea eligibilă pentru a primi biletul pentru Jocurile Olimpice de la Paris, confirmările urmând a fi anunţate în perioada următoare, după încheierea Cupei Mondiale de la Phuket, a precizat Federaţia Română de Haltere pe pagina sa de Facebook.

România va mai fi reprezentată la Phuket de Andreea Cotruţa (cat. 59 kg) şi Loredana Toma (cat. 71 kg).

Valentin Ionadi Iancu a ratat, luni, participarea la categoria 61 kg din motive medicale. El a trecut de cântarul oficial, dar nu a putut intra în concurs.