Judoka Florentina Ivănescu a dat de tatami cu Faranghiz Hojieva și a luat bronzul la Taşkent

DE Răzvan Nicolae | Actualizat: 05.03.2023 - 08:39
Judoka Florentina Ivănescu a dat de tatami cu Faranghiz Hojieva și a luat bronzul la Taşkent. - Foto: Facebook/Comitetul Olimpic și Sportiv Român

Sportiva română Florentina Ivănescu a obţinut medalia de bronz, la categoria 63 de kilograme, în cadrul turneului de judo Grand Slam de la Taşkent (Uzbekistan).

Ivănescu a învins-o în turul secund pe uzbeca Faranghiz Hojieva, în optimi a învins-o pe Amina Belkadi (Algeria), dar a pierdut sfertul de finală cu japoneza Megumi Horikawa, cea care a câştigat aurul.

Românca, locul 5 la ultimele mondiale de seniori și la europenele de juniori de anul trecut, a învins-o în recalificări pe cubaneza Maylin Del Toro Carvajal, iar în meciul pentru bronz a dispus de slovena Andreja Leski.

La turneu participă 364 de judoka din 49 de ţări (România a avut-o doar pe Ivănescu), 191 la masculin şi 173 la feminin, notează Agerpres.