JO Tokyo: Cătălin Chirilă a ratat finala A la Canoe simplu - 1.000 m

DE Răzvan Nicolae | Actualizat: 07.08.2021 - 08:18
Cătălin Chirilă a ratat finala A la Canoe simplu - 1.000 m. / Foto: digisport.ro

Sportivul român Cătălin Chirilă a ratat calificarea în finala A a probei de Canoe simplu pe 1.000 m, după ce s-a clasat al şaselea în semifinala disputată sâmbătă, la Sea Forest Waterway, în cadrul Jocurilor Olimpice de la Tokyo.

Cătălin Chirilă a avut un start bun, de pe culoarul cinci, a fost al patrulea la 250 m, al treilea la 500 m şi al patrulea la 750 m, fiind în grafic pentru calificarea în finală, în care intrau primii patru clasaţi. Pe ultimele sute de metri, favoriţii au sprintat şi Chirilă nu a reuşit să mărească ritmul, astfel că a terminat cursa pe locul şase cu timpul de 4min09sec397/1000, sub timpul realizat în serii.

Citeste și: Infernul din Grecia: mii de localnici și turiști fug din calea focului. România trimite pompieri

Tactica lui Chirilă de a sta în plasa lui Martin Fuksa, campion european la 1.000 şi 500 m, nu a funcţionat, pentru că cehul şi-a dozat atent energia, fiind al şaptelea la 250 m, al şaselea la 500 m, al cincilea la 750 m, dar al treilea la final.

În finala de la Canoe simplu pe 1.000 m s-au calificat francezul Adrien Bart (4min04sec026/1000), chinezul Liu Hao (4min04sec196/1000), cehul Martin Fuksa (4min04sec220/1000) şi cubanezul Fernando Dayan Jorge Enriquez (4min04sec725/1000).

Reamintim că în proba de Canoe dublu pe 1.000 m, Cătălin Chirilă şi Victor Mihalachi s-au clasat pe locul cinci.

Kaiacul şi canoea au adus României o zestre de 34 medalii olimpice, dintre care zece de aur, zece de argint şi 14 de bronz. Ultimul aur a fost cucerit la C2-1.000 m de Florin Popescu, actualul antrenor al lotului olimpic de canoe, şi Mitică Pricop, medaliaţi şi cu bronz în proba de 500 m.