Înfrângere amară pentru Sepsi-SIC la Belgrad. Ce s-a întâmplat cu fosta campioană a României

DE Elena Petrescu | Actualizat: 24.10.2024 - 21:30
Înfrângere amară pentru Sepsi-SIC la Belgrad. Ce s-a întâmplat cu fosta campioană a României - FOTO: Profimedia(imagine cu rol ilustrativ)

Înfrângere amară pentru Sepsi-SIC la Belgrad. Ce s-a întâmplat cu fosta campioană a României. Sepsi-SIC a pierdut toate cele trei meciuri jucate în grupă până acum.

ACS Sepsi-SIC Sfântu Gheorghe a fost învinsă dramatic de Steaua Roşie Belgrad, cu scorul de 76-70 (15-7, 12-16, 12-14, 14-16, 10-10, 13-7), după două reprize de prelungiri.

Meciul a avut loc joi seara, în Sala Zeleznik din Belgrad, într-un meci din Grupa C a competiţiei feminine de baschet EuroCup Women.

După un prim sfert slab, fosta campioană a României a recuperat pas cu pas şi a reuşit să egaleze, 53-53, cu 35 de secunde înainte de finalul timpului regulamentar, printr-un coş de trei puncte reuşit de Beatrix Meresz.

Sepsi-SIC a fost aproape de a obţine victoria în prelungiri, dar Madison Williams a egalat (63-63), când mai erau trei secunde din prima repriză de overtime. Steaua Roşie a dominat a doua repriză de prelungiri şi s-a impus cu 76-70.

Sepsi-SIC a pierdut toate cele trei meciuri jucate în grupă până acum.

Taya Robinson, cu 20 puncte, 8 recuperări, 5 pase decisive, a fost cea mai bună din echipa covăsneană la Belgrad, Ciera Johnson a contribuit cu 13 p, 10 rec, 4 pd, Beatrix Meresz, cu 10 p, 9 rec, Katy Armanu, 12 p, 3 rec, Livia Gereben, 15 p.

De la gazde s-au remarcat Ivana Katanic, 14 p, 6 rec, 5 pd, Aleksandra Katanic, 13 p, 8 rec, 9 pd, Emily Potter, 14 p, 9 rec, Madison Williams, 17 p, 7 rec, Nevena Vuckovic, 6 p, 13 rec.

Tot joi seara are loc şi partida AEO Proteas Voulas - IDK Euskotren.

Sepsi-SIC va juca următorul meci pe teren propriu, cu AEO Proteas Voulas, pe 30 octombrie.

În şaisprezecimile de finală se califică primele două clasate din fiecare grupă şi cele mai bune patru formaţii de pe locul al treilea, precum şi cu cele patru formaţii clasate pe locul al patrulea în Euroliga feminină.