Halep pierde cu Keys și iese în optimi la Cincinnati

DE Alexandru Pop | 16.08.2019 - 08:25
Simona Halep/FOTO: Twitter

După un prim set de dat uitării, scor 1-6 (glezna stângă a părut să o supere în continuare), Simona Halep (4 WTA) părea să își revină și să treacă la cârma partidei cu Madison Keys (18 WTA), câștigând cu 6-3 manșa secundă.

Românca a fost condusă cu 0-3 în decisiv, însă a luptat, a rezistat în fața a cinci mingi de 0-4, a fructificat a cincea minge de break din game-ul următor și a salvat o minge de meci la 4-5, înainte de a rata patru ocazii de a trimite setul al treilea în tiebreak. Americanca s-a impus cu 7-5 și s-a calificat în sferturile de finală de la Cincinnati, unde se va duela cu compatrioata sa Venus Williams. Pentru Simona Halep urmează US Open, Grand Slam pe care speră să îl câștige pentru prima oară (după două eliminări în primul tur în 2017 și 2018), potrivit Hotnews.