Halep a pierdut la Sydney, din primul ei meci

DE Alexandru Pop | Actualizat: 09.01.2019 - 22:53
Simona Halep nu a reușit să își intre în formă Foto: Facebook Simona Halep

Românca a fost învinsă în două seturi de australianca Ashleigh Barty, numărul 15 mondial.

Scorul a fost 6-4, 6-4 pentru australiancă. Simona a avut trei mingi de break la scorul de 4-4, dar le-a ratat pe toate, iar apoi a pierdut setul cu 4-6. În setul al doilea, românca a reuşit un break la 3-3 şi a preluat conducerea (4-3), dar apoi a pierdut trei ghemuri la rând.

A fost a treia întâlnire între Simona Halep și Ashleigh Barty și prima victorie pentru jucătoarea de la Antipozi. Precedentele partide au avut loc în 2018. La Montreal, în semifinale, Simona s-a impus cu 6-4, 6-1. Tot pe hard, la Cincinnati, liderul mondial a câştigat de asemenea cu 2-0, dar meciul a fost mai echilibrat, 7-5, 6-4.

Mulți fani ai Simonei Halep au criticat-o pentru că nu ar mai evolua cu aceași dorință ca anul trecut, după ce a reușit să câștige primul titlu de Grand Slem din carieră.

Halep este acum cu gandul la Australian Open, primul turneu de Grand Slam al anului, care începe pe 14 ianuarie.