duminică 26 octombrie
EUR 5.0835 USD 4.3789
Abonează-te
Newsweek România

Guvernul Ungariei investește 800.000 de euro într-o Academie de fotbal la Satu Mare

Data publicării: 16.04.2021 • 17:27 Data actualizării: 16.04.2021 • 17:28
Guvernul Ungariei, condus de Viktor Orban, plătește 800.000 de euro / politico.eu
Guvernul Ungariei, condus de Viktor Orban, plătește 800.000 de euro / politico.eu

O academie de fotbal sponsorizată de statul maghiar va fi gata în decembrie 2021 în orașul Satu Mare. Asta pentru că lucrările funcționează la parametrii maximi.

Citește și: Liber la vaccinarea cu AstraZeneca, de vineri. Verificarea locurilor disponibile se face online

Executivul lui Viktor Orban-a alocat 220 milioane de forinți, iar investiția totală ajunge la aproape 800.000 de euro. Baza sportivă ocupă o suprafață o suprafață de opt hectare

Guvernul Ungariei plătește 800.000 de euro pentru o Academie de fotbal

Se pare că totul se va realiza pînă la finalul anului 2021, scrie Pro Sport.

Pe modelul Sepsi OSK, la Sfântu Gheorghe, și FK Csikszereda, la Miercurea Ciuc, Ungaria a vrut inițial să-și deschidă o academie de fotbal lângă Oradea, dar autoritățile locale s-au opus. Cel care trebuia să supervizeze acest proiect era Emeric Ienei.

Citește și: Guvernul maghiar investește 8 milioane de euro în fotbal, ca să ia titlul în România

Ulterior, autoritățile maghiare încearcă acum pista Târgu Mureș. Aici se dorește înființarea unui nou club de fotbal, care să fie construit având aceeași filosofie precum cea de la Csikszereda și Sepsi. Satu Mare va rămâne exclusiv la stadiul de academie de fotbal. În momentul de față, Târgu Mureș nu doar că nu deține o echipă de fotbal la nivelul primelor două eșaloane, dar orașul nu mai are deloc o formație.

Celebra ASA Târgu Mureș, clubul fanion al județului, dar și un nume important în fotbalul românesc, a dispărut. Din anul 2013 și până la finalul anului 2020, guvernul maghiar a făcut investiții în 10 proiecte transfrontaliere, cu suma totală este de 75 milioane de euro. Aceste proiecte au fost construite în zone cu etnici maghiari și se regăsesc în țări precum România, Croația, Slovacia, Slovenia și Ucraina.

Mai multe articole din secțiunea Sport

Comentarii 0
Trebuie să fii autentificat pentru a comenta!

Newsweek România Abonamente

Print

Print

  • Revista tipărită
  • Acces parțial online
  • Fără reclame
Abonează-te
Print + Digital

Print + Digital

  • Revista tipărită
  • Acces total online
  • Acces arhivă
  • Fără reclame
Abonează-te
Digital

Digital

  • Acces total online
  • Acces arhivă
  • Fără reclame
Abonează-te
Newsweek România
Articole și analize exclusive pe care nu trebuie să le ratezi!
Abonează-te
Newsweek România

Newsweek România Ultima oră

Newsweek România
Ultima oră