Gimnasta româncă Sabrina Maneca-Voinea, medalie de bronz la Europenele din Antalya

DE Răzvan Nicolae | Actualizat: 17.04.2023 - 08:11
Sabrina Maneca-Voinea - Foto: PRofimedia Images

Gimnasta româncă Sabrina Maneca-Voinea a câştigat medalia de bronz în finala de la sol, duminică, 16 aprilie, la Campionatele Europene de gimnastică artistică din Antalya (Turcia).

Românca a fost notată cu 13,566 puncte, fiind devansată de britanicele Jessica Gadirova, 14,000 (medaliată cu aur), şi Alice Kinsella, 13,666 (medaliată cu argint.

Ana Bărbosu s-a clasat pe locul 7 în finala de la acest aparat, cu 12,800 puncte.

La bârnă, Amalia Ghigoarţă a ocupat locul şase în finală, cu 12,900. Medalia de aur a fost cucerită de olandeza Sanne Wevers, cu 13,800, italianca Manila Esposito a luat argintul, cu 13,700, iar bronzul a revenit maghiarei Zsofia Kovacs, tot cu 13,700.

În concursul masculin, Gabriel Burtănete a ocupat locul al patrulea în finala de la sărituri, cu o medie de 14,449 puncte. El a primit 14,333 la prima săritură şi 14,566 la a doua.

Aurul a fost cucerit de armeanul Artur Davtian, cu 15,033, argintul a revenit britanicului Jake Jarman, cu 15,016, iar ucraineanul Igor Radivilov a obţinut bronzul, cu 14,750.

Pe patru s-a clasat şi Andrei Muntean în finala de la paralele, cu 14,400. Ucraineanul Ilia Kovtun (15,166) a luat medalia de aur, turcul Ferhat Arican (14,933) a câştigat medalia de argint, iar spaniolul Thierno Diallo şi-a adjudecat bronzul (14,733).

România şi-a realizat obiectivele la Europenele de la Antalya, calificarea echipelor la Campionatele Mondiale, câştigarea unei medalii şi calificarea în 1-2 finale.