DE Mircea Neacșu | Actualizat: 20.06.2023 - 09:10
Gică Popescu, după Elveția - România, 2-2, în minutul 92: „Am arătat ca o echipă foarte mică” - Foto: eurosport.ro

Fostul căpitan al echipei naţionale Gheorghe Popescu a declarat, după ce România a remizat cu Elveția (2-2), că tricolorii au făcut două meciuri dezastruoase cu Kosovo şi Elveţia şi a fost extrem de critic la adresa selecţionerului Edward Iordănescu.

"Au fost două meciuri dezastruoase. Măi, Edi, tu nu ştii ce înseamnă echipa naţională? De ce vorbeşti de grup, de drumul cel bun. Nu ştie ce înseamnă echipa naţională. Nu drum, familie, rezultate... asta vrem...

Nu ăsta e drumul cel bun, ieşi de pe el...e total greşit.

Dacă nu poţi, ieşi de pe el, lasă pe alţii. Habar nu ai ce înseamnă echipa naţională.

Ce valori a creat naţionala în ultimii ani? Valorile înseamnă rezultate, calificări, nu când îi cade mingea în cap lui Puşcaş şi facem 2-2", a declarat Gică Popescu, relatează News.ro.

„Ne-am lăsat dominați de o echipă care ne putea marca 6-7 goluri. Am arătat nu ca o echipă mică, ci ca o echipă foarte mică. Era singur Alibec la 40 de metri de poarta noastră. Degajam și nu era nimeni. Să joci cu atacanți laterali la nivelul fundașilor centrali, păi, nu ai cum să faci ceva în atac.

Este cel mai bun moment al lui Pușcaș la națională în aceste meciuri. Sare mingea din capul lui la Moruțan, care dă pasă de gol. Nu că e noroc chior, e mai mult de atât.

Nu poți să te bucuri la așa ceva. E un rezultat mincinos. Putea fi un 5-0 și a fost 2-2”, a mai spus Gică Popescu.