DE Alexandru Pop | 17.12.2022 - 19:36

Selecţionata Croaţiei a câştigat medaliile de bronz la Cupa Mondială de fotbal din Qatar, după ce a învins echipa Marocului cu scorul de 2-1 (2-1), sâmbătă, pe Khalifa International Stadium din Ar-Rayyan, în finala mică a competiţiei.

Finala mică a Campionatului Mondial a început în forță, și, după doar nouă minute, scor era deja 1-1. Croația a deschis scorul în minutul 7, când Luka Modric i-a pasat lui Ivan Perisic, jucătorul lui Tottenham Hotspur a trimis cu capul în careu, iar Gvardiol a marca, din plonjon, cu capul.

Dar apărarea croaților a clacat destul de repede, fiind destul de nesigură, mai ales la fazele fixe. Dari a marcat în minutul 9 pentru marocani, tot cu o lovitură de cap, în urma unei lovituri libere.

Modric, aflat la ultimul meci la un Campionat Mondial, l-a încercat pe portarul marocan Bounoucu un șut cu stângul din marginea careului.

Lucrurile s-au clarificat abia în minutul 42, când portarul marocan nu a mai avut ce face la șutul imparabil al croatului Orsic.

Iar prima repriză s-a încheiat cu 2-1 pentru croați, în urma unui joc spectaculos, cu un ritm destul de alert de joc.

După pauză, jocul a scăzut în intensitate, primele ocazii apărând abia spre final. În minutul 74, moarocanul En-Nesyri ar fi putut egala, dar a fost blocat portarul Livakovic.

În minutul 87, Kovacic putea rezolva partida, însă, ajuns într-o poziție excelentă de finalizare, a șutat slab cu piciorul stâng pe lângă poarta marocană.

Echipa africană a forțat pe final, încercând egalarea, dar En-Nesyri a trimis incredibil cu capul peste poartă în minutul 95, în situația în care portarul croat efectiv nu mai avea nicio șansă de a bloca un gol ca și făcut.

Croația câștigă a treia medalie din istorie la un Cupă ondială de Fotbal, după bronzul din 1998 și argintul din 2018.

Croaţia - Maroc, echipele de start

Echipele de start pentru meciul dintre selecţionatele Croaţiei şi Marocului, care are loc sâmbătă, pe Khalifa International Stadium din Ar-Rayyan, în finala mică a Cupei Mondiale de fotbal din Qatar:

Croaţia: 1. Dominik Livakovic - 2. Josip Stanisic, 24. Josip Sutalo, 20. Josko Gvardiol, 4. Ivan Perisic - 10. Luka Modric (căpitan), 8. Mateo Kovacic - 9. Andrej Kramaric, 7. Lovro Majer, 18. Mislav Orsic - 14. Marko Livaja. Selecţioner: Zlatko Dalic.

Rezerve: 12. Ivo Grbic, 23. Ivica Ivusic - 3. Borna Barisic, 5. Martin Erlic, 6. Dejan Lovren, 11. Marcelo Brozovic, 13. Nikola Vlasic, 15. Mario Pasalic, 16. Bruno Petkovic, 17. Ante Budimir, 19. Borna Sosa, 21. Domagoj Vida, 22. Josip Juranovic, 25. Luka Sucic, 26. Kristijan Jakic.

Maroc: 1. Yassine Bounou - 2. Achraf Hakimi, 20. Achraf Dari, 18. Jawad El-Yamiq, 25. Yahya Attiat-Allah - 23. Bilal El Khannouss, 4. Sofyan Amrabat, 11. Abdelhamid Sabiri - 7. Hakim Ziyech (căpitan), 19. Youssef En-Nesyri, 17. Sofiane Boufal. Selecţioner: Walid Regragui.

Rezerve: 12. Monir El Kajoui, 22. Ahmed Tagnaouti - 5. Nayerf Aguerd, 6. Romain Saiss, 8. Azzedine Ounahi, 9. Abderrazzaq Hamedallah, 10. Anass Zaroury, 13. Ilias Chair, 14. Zakaria Aboukhlal, 15. Selim Amallah, 16. Abdessamad Ezzalzouli, 24. Badr Benoun, 26. Yahya Jabrane.

Arbitru: Abdulrahman Al Jassim; arbitri asistenţi: Taleb Al Marri, Saoud Al Maqaleh (toţi din Qatar); al patrulea oficial: Raphael Claus (Brazilia)