Gabriela Ruse, noua speranță a tenisului românesc, salt de 32 de locuri în clasamentul mondial

DE Andrei Mocanu | Actualizat: 26.07.2021 - 08:58
Gabriela Ruse, la Palermo. Foto WTA

Gabriela Ruse, finalistă la Palermo, după ce a câștigat turneul de la Hamburg, a urcat nu mai puțin de 32 de locuri în clasamentul mondial al tenisului feminin. Este cel mai important salt dintre jucătoarele din România.

Gabriela Ruse (137 WTA) a ajuns în weekend în finala turneului „WTA 250" de la Palermo. Chiar dacă a fost învinsă de Danielle Collins, jucătoarea din România, de doar 23 de ani, va înregistra un salt important în ierarhia mondială, urmând să ocupe cel mai bun loc de până acum din carieră.

Danielle Collins, principala favorită a competiției de la Palermo, s-a impus în fața Gabrielei Ruse, după o oră și 45 de minute de joc, scor 6-4, 6-2.

Gabriela Ruse a sărit 32 de locuri înainte, după ce a câștigat în urmă cu o săptămână și turneul de la Hamburg.

Pe de altă parte, Simona Halep a reușit să se mențină în top 10 mondial, chiar dacă nu a mai concurat de câteva săptămâni, din cauza problemelor de sănătate.