FOTO România înfruntă cea mai frumoasă portăriță de handbal din lume

DE Alex Darvari | Actualizat: 15.12.2020 - 18:38
Tess Wester / ad.nl

Echipa națională de handbal feminin a României o va înfrunta astăzi pe Olanda la Campionatul European din Danemarca.

UPDATE. România și-a încheiat aventura la Euro 2020, cu o altă dezamăgire, 24-34 cu Olanda. Naționala a terminat pe locul 12 în Danemarca, aceasta fiind cea mai slabă clasare de când s-a trecut la sistemul cu 16 reprezentative.

Campioana mondială en-titre se poate lăuda cu una dintre cele mai frumoase handbaliste din circuit: Tess Wester, în vârstă de 27 de ani, arată gsp.ro.

Poarta Olandei, ultima adversară a României de la acest Campionat European, este apărată de spectaculoasa Tess Wester. Portărița de la Odense este una dintre cele mai atrăgătoare jucătoare de la turneul final din Danemarca.

Spre deosebire de multe dintre colegele sale, care au avut prestații sub așteptări de-a lungul turneului, Tess evoluează la un nivel foarte ridicat în Danemarca. Și-a salvat echipa în numeroase rânduri la ultimul meci, victoria cu Germania, scor 28-27.

Deși a câștigat, Olanda nu mai are șanse la semifinale, însă Tess cunoaște deja gustul succesului - a cucerit 5 medalii la Campionatele Mondiale și Europene în ultimii 5 ani, alături de reprezentativa batavă.