FOTBAL FCSB, noul lider al Ligii I, după 4-1 cu FC Botoşani

DE Răzvan Nicolae | Actualizat: 08.11.2020 - 09:06

FCSB a urcat pe primul loc în clasamentul Ligii I de fotbal, după ce a învins-o pe FC Botoşani cu scorul de 4-1 (1-1), sâmbătă seara, pe Arena Naţională din Bucureşti, într-un meci din etapa a 10-a a Ligii I de fotbal.

Oaspeţii, fără mai mulţi jucători, dintre care patru infectaţi cu COVID-19, au deschis scorul prin Eduard Florescu (19), cu un şut din afara careului, dar FCSB a egalat imediat, prin Dennis Man (21), după o mare gafă a lui Alin Şeroni, care a pierdut mingea în propriul careu.

FCSB s-a desprins după pauză, în decurs de trei minute, prin golurile marcate de Florin Tănase (51 - penalty), după un fault comis de Alexandru Ţigănaşu la Olimpiu Moruţan, şi Dennis Man (53), pe contraatac. Tănase a închis tabela (71), cu o execuţie superbă, din lovitură liberă.

FCSB a reuşit a cincea sa victorie consecutivă şi este echipa cu cel mai bun atac din Liga I, cu o medie de 2,8 goluri pe meci. Man şi Tănase sunt golgheterii la zi ai campionatului, cu 9 goluri fiecare.

FC Botoşani are cinci înfrângeri în ultimele şase etape.