„Final de drum” pentru Sorana Cîrstea în optimile turneului de la Miami. Cine a învins-o pe româncă?

DE Daniel Toșa | Actualizat: 26.03.2024 - 09:53
„Final de drum” pentru Sorana Cîrstea în optimile turneului de la Miami - Foto: Profimedia images

„Final de drum” pentru Sorana Cîrstea în optimile turneului de la Miami. Cine a învins-o pe româncă? Tenismena româncă Sorana Cîrstea a fost învinsă în optimile de finală ale turneului WTA de la Miami (SUA), pierzând în două seturi, 6-3, 6-2, în fața jucătoarei Danielle Collins.

Sorana Cîrstea, în vârstă de 33 de ani și ocupanta locului 24 în clasamentul WTA, a capitulat după o oră și 29 de minute de joc.

„Final de drum” pentru Sorana Cîrstea în optimile turneului de la Miami

Pentru participarea în această fază a competiției, Cîrstea a primit un cec în valoare de 101.000 dolari și 120 de puncte WTA.

În același timp, poloneza Iga Swiatek, numărul unu mondial, a fost eliminată și ea din turneu, fiind învinsă cu 6-4, 6-2 de rusoaica Ekaterina Alexandrova (locul 16 WTA).

Ekaterina Alexandrova, sfertfinalistă la Miami anul trecut, o va întâlni în următoarea rundă pe americanca Jessica Pegula, care a învins-o cu 7-6 (7/1), 6-3 pe compatrioata sa Emma Navarro.

În alte rezultate din optimile de finală, Caroline Garcia din Franța a învins-o pe americanca Coco Gauff, numărul 3 mondial, cu scorul de 6-3, 1-6, 6-2, și va juca în următoarea rundă împotriva lui Danielle Collins.