DE Daniel Toșa | Actualizat: 06.05.2024 - 08:09
Festivalul golurilor la meciul CFR-Rapid. "Bursucul" debutează cu victorie într-un meci spectaculos - Foto: Profimedia images

Festivalul golurilor la meciul CFR-Rapid. "Bursucul" a obținut o victorie importantă împotriva echipei Rapid București cu scorul de 3-2 într-un meci din etapa a 8-a a play-off-ului Superligii de fotbal, dar care nu a mai putut influența lupta pentru titlul câștigat deja de FCSB.

Partida a avut loc duminică seara, pe terenul propriu al lui CFR Cluj, pe Stadionul "Dr. Constantin Rădulescu" din Cluj-Napoca.

Rapid a deschis scorul prin golul lui Ermal Krasniqi în minutul 16, însă CFR a reușit să revină în forță. Daniel Bîrligea a egalat rapid în minutul 20 din centrarea lui Philip Otele, iar apoi Otele însuși a marcat de două ori, în minutele 30 și 56.

Rapid a redus ecartul prin golul lui Borisav Burmaz în minutul 60, dar nu a reușit să egaleze după ce Albion Rrahmani a ratat un penalty în minutul 72, șutul său fiind apărat de portarul Răzvan Sava.

Arbitrul Marian Barbu a acordat lovitură de pedeapsă după consultarea VAR-ului, pentru un henț comis de Matija Boben.

După acest rezultat, CFR Cluj își consolidează poziția pe locul secund în clasament, având acum trei victorii consecutive în play-off.

Pe de altă parte, Rapid București rămâne singura echipă fără victorie în această fază a competiției, obținând doar un singur punct în acest play-off.

În sezonul regulat, Rapid câștigase cele două meciuri directe împotriva CFR-ului, dar acum CFR Cluj a luat revanșa în play-off, câștigând ambele partide.