sâmbătă 06 septembrie
EUR 5.0787 USD 4.3463
Abonează-te
Newsweek România

FCSB „sparge ghinionul” în Superligă după victoria cu 2-0 în fața UTA Arad. Cum arată clasamentul?

Data publicării: 02.09.2024 • 07:52 Data actualizării: 02.09.2024 • 08:09
FCSB „sparge ghinionul” în Superliga după victoria cu 2-0 în fața UTA Arad. Pe ce loc se află acum? - Foto: Facebook/ FCSB
FCSB „sparge ghinionul” în Superliga după victoria cu 2-0 în fața UTA Arad. Pe ce loc se află acum? - Foto: Facebook/ FCSB

FCSB „sparge ghinionul” în Superliga după victoria cu 2-0 în fața UTA Arad. FCSB a reușit să învingă UTA Arad cu scorul de 2-0, duminică seara, pe Stadionul Arcul de Triumf din București, în cadrul etapei a 8-a a Superligii de fotbal.

Aceasta este doar a doua victorie a echipei în actualul campionat și primul succes pe noua arenă.

FCSB „sparge ghinionul” în Superliga după victoria cu 2-0 în fața UTA Arad. Cum arată clasamentul?

Campioana s-a impus prin golurile marcate de sud-africanul Siyabonga Ngezana în minutul 16, cu o lovitură de cap după o centrare precisă dintr-o lovitură liberă executată de Octavian Popescu, și de Alexandru Băluță în minutul 87, care a înscris dintr-o pasă oferită de Daniel Popa.

Deși Băluță a avut șansa să majoreze scorul în minutul 58, executând un penalty, portarul Robert Popa a reușit să respingă șutul.

Lovitura de pedeapsă a fost acordată în urma unui henț comis de Ibrahima Conte la șutul lui William Baeten.

Sursa foto: Facebook/FCSB

Citește și. Cât costă să vezi 4 meciuri FCSB din Europa League. Gigi Becali a decis, FCSB va face milioane de €

Pe parcursul meciului, FCSB a mai avut ocazii importante de gol, Băluță încercând un lob în minutul 71, iar Malcom Edjouma trimițând un voleu în minutul 79, ambele oprindu-se însă la portarul advers și respectiv în blocajul lui Ravy Tsouka.

De partea cealaltă, UTA Arad a ratat câteva șanse mari de a înscrie, prin Jordan Kadiri în minutul 2 și Alexandru Cîmpanu în minutul 54, ambii din poziții ideale, dar fără succes.

Citește și: FCSB în „grupa morții” cu Manchester United. Care sunt viitoarele adversare din Europa League

Ultima ocazie a venit în prelungiri, când șutul lui Raoul Cristea din marginea careului a fost apărat de Ștefan Târnovanu.

Campioana României pe loc de play-out

FCSB a obținut astfel o victorie importantă, punând capăt unei serii de două înfrângeri consecutive în Superligă, în timp ce UTA Arad a acumulat două egaluri și două înfrângeri în ultimele patru etape.

FCSB a urcat pe poziția a 8-a în clasament cu 8 puncte după 7 partide, iar UTA Arad ajunge pe poziția a 13-a cu doar un punct mai puțin decât campioana României.

Mai multe articole din secțiunea Sport

Comentarii 0
Trebuie să fii autentificat pentru a comenta!

Newsweek România Abonamente

Print

Print

  • Revista tipărită
  • Acces parțial online
  • Fără reclame
Abonează-te
Print + Digital

Print + Digital

  • Revista tipărită
  • Acces total online
  • Acces arhivă
  • Fără reclame
Abonează-te
Digital

Digital

  • Acces total online
  • Acces arhivă
  • Fără reclame
Abonează-te
Newsweek România
Articole și analize exclusive pe care nu trebuie să le ratezi!
Abonează-te
Newsweek România
Newsweek România Ultima oră
Newsweek România
Ultima oră