Echipa CSA Steaua București este pentru a 14-a oară campioana României la polo pe apă masculin

DE Bianca Iosef | Actualizat: 21.01.2023 - 14:14
Jucător de polo- Foto: PEXELS PHOTOS

CSA Steaua Bucureşti a cucerit Cupa României la polo pe apă masculin, după ce a învins-o în finală pe rivala CSM Oradea cu scorul de 14-13 (3-1, 4-4, 3-6, 4-2), sâmbătă, în finala disputată în bazinul din Otopeni.

Steaua a câştigat trofeul pentru a 14-a oară, golul înscris de Andrei Neamţu făcând diferenţa în final.

Campioana en titre a condus cu 5-2 în repriza secundă, iar la jumătatea disputei avea avans de două goluri, 7-5. Vicecampioana a făcut în sfert trei excelent (6-3 parţial) şi avea avans de un gol pe tabelă (11-10) înaintea ultimei reprize, dar veteranul Mihai Drăguşin a avut intervenţii remarcabile în poartă şi echipa antrenată de Bogdan Rath a cucerit trofeul.

Steaua şi-a luat astfel revanşa în faţa formaţiei orădene, care a eliminat-o din LEN Euro Cup în acest sezon, scrie Agerpres.