Dominic Thiem l-a învins pe Rafael Nadal în două seturi la Turneul Campionilor

DE Andrei Vasilescu | Actualizat: 17.11.2020 - 19:59

Partida a fost foarte echilibrată, fiind nevoie de două tiebreak-uri pentru a fi stabilit învingătorul. Thiem a învins până la urmă (7-6) , (7-6) și are două victorii din două partide la această ediție.

Nadal și Thiem nu și-au oferit nici măcar o minge de break în tot primul set, iar deznodământul avea să ajungî în tiebreak. Ibericul a condus cu 5-2, iar soarta manșei părea în mâinile sale. A jucat însă rău cele două puncte de la lansare, iar Dominic a revenit incredibil pe tabelă, relatează hotews.ro .

Scăpat dintr-un moment dificil, Dominic a fost nevoit să mai salveze și două mingi de set, iar la prima sa sanșă a încheiat setul cu o dreapta inside-out de mare campion (9-7).

Setul doi a continuat în mare parte după aceleași coordonate, iar primul break al duelului avea să vină în celebrul game șapte: Nadal s-a impus contra serviciului, iar soarta manșei părea din nou în racheta sa.

A fost însă meciul șanselor ratate pentru campionul de la Roland Garros: nu doar că și-a pierdut imediat serviciul, dar doar câteva minute mai târziu s-a trezit într-un game <fără scăpare> de la lansare: 5-4 pentru Dominic și 0-40...

Așa cum doar el știe, Nadal s-a scuturat de toate energiile negative și a salvat toate cele trei mingi de meci ducând setul al doilea tot în tiebreak. Istoria s-a repetat, iar Thiem s-a impus (de această dată cu 7-4). Austriacul a judecat mult mai bine momentele importante ale confruntării, experiența acumulată la nivel înalt în utimele sezoane arătându-și din plin roadele.

A fost un meci spectaculos care s-a întins pe durata a două ore și 17 minute.

Primii doi clasați din cele două grupe se vor califica în semifinale, acolo unde se va juca după sistemul locul unu dintr-o grupă vs locul doi din cealaltă grupă. Meciurile de la Turneul Campionilor se joacă după regula cel mai bun din trei seturi.