DE Alin Crișan | Actualizat: 09.11.2023 - 21:47
David Popovici a câștigat medalia de aur la proba 100 metri liber la Campionatul Naţional - Foto: Profimedia Images/ Imagine cu caracter ilustrativ

David Popovici a câștigat medalia de aur la proba 100 metri liber la Campionatul Naţional de Înot, desfășurat la Otopeni.

David Popovici a câștigat medalia de aur la proba 100 metri liber, joi seară, la Campionatul Național de Înot în bazin scurt, desfășurat la Otopeni.

David Popovici a terminat cursa din finală cu timpul de 46,76, fiind urmat de Patrick Sebastian Dinu și Andrei Ungur. Sportivul legitimat la CS Dinamo va mai concura la 200 metri liber, 100 metri mixt și 50 metri liber.

Campionatul Național de Înot de la Otopeni este penultima competiție la care David Popovici participă în acest an, ultima fiind Campionatul European în bazin scurt, care de desfășoară tot la Otopeni, în perioada 5-10 decembrie.

Înotătorul va absenta însă de la Mondialele de la Doha, având ca focus pregătirea pentru Jocurile Olimpice de la Paris.

Elevul antrenorului Adrian Rădulescu va aborda câte o probă în fiecare zi din cele patru de concurs, astfel: 100 m liber (joi), 200 m liber (vineri), 100 m mixt (sâmbătă) şi 50 m liber (duminică).