Cum s-a terminat primul meci al echipei de polo feminin împotriva Germaniei din Campionatul European

DE Bianca Iosef | Actualizat: 27.08.2022 - 13:14
Echipa națională de polo - Foto: FACEBOOK

Selecţionata feminină a României a fost învinsă de echipa Germaniei cu scorul de 15-10 (2-1, 3-4, 4-4, 6-1), sâmbătă, la debutul tricolorelor în Grupa A a Campionatelor Europene de polo pe apă de la Split (Croaţia).

Cum s-a terminat primul meci al echipei de polo feminin împotriva Germaniei din Campionatul European. România a jucat de la egal la egal cu adversara sa trei sferturi din meci, însă Germania a făcut diferenţa în ultima repriză, adjudecată cu 6-1.

Pentru echipa antrenată de Berttini-Andrei Nenciu au marcat Anastasiia Melnychuk 4 goluri, Krisztina-Emese Szeghalmi 2, Xenia-Bianca Bonca 1, Chelsea Gandrabura 1, Alina-Ioana Olteanu 1, Szabina Szilagyi 1.

Golurile învingătoarelor au fost reuşite de Belen Muriel Vosseberg 7, Gesa Deike 3, Ioanna Petiki 1, Ira Deike 1, Greta Isabella Tadday 1, Marijke Elisabeth Kulstra 1, Jana Christina Stuewe 1.

Sâmbătă vor avea loc şi celelalte două partide din grupă, Croaţia - Olanda şi Ungaria - Grecia.

Duminică, România va înfrunta Grecia în al doilea său meci din competiţie (14:00). Echipa feminină de polo pe apă a României s-a calificat în premieră la un Campionat European, scrie Agerpres.