Cristiano Ronaldo a scris istorie în meciul cu Ghana: Debut cu dreptul pentru Portugalia

DE Alin Crișan | Actualizat: 24.11.2022 - 20:13
Meciul dintre Ghana și Portugalia - Foto: Profimedia

Naționala lui Fernando Santos a învins Ghana cu 3-2 și este lider în Grupa H, după prima etapă din faza grupelor.

Portugalia a câștigat meciul de debut la Cupa Mondială din Qatar, într-o partidă în care Cristiano Ronaldo a scris istorie.

După o primă repriză în care Portugalia a deținut controlul, la cabine s-a intrat la egalitate, scor 0-0. Scorul a fost deschis în minutul 65 de Cristiano Ronaldo. Liber de contract de 48 de ore, Ronaldo a deschis scorul dintr-o lovitură de la 11 metri obținută chiar de fostul star al lui Manchester United, contestată de jucătorii africani.

Odată cu această reușită, Cristiano Ronaldo a intrat în istoria Cupei Mondiale. Portughezul a devenit primul jucător din istorie care a înscris la cinci Cupe Mondiale diferite (2006, 2010, 2014, 2018, 2022).

Bucuria portughezilor a durat însă câteva minute. În minutul 73, Andre Ayew a marcat din pasa lui Alidu Seidu și a restabilit egalitatea.
În minutul 78, Portugalia a revenit în avantaj. Bruno Fernandes i-a pasat excelent lui Joao Felix, iar jucătorul lui Atletico Madrid l-a învins pe Lawrence Ati-Zigi cu o scăriță.

Bruno Fernandes a fost autorul unei noi pase de gol două minute mai târziu. Mijlocașul lui Manchester United i-a pasat în stânga lui Rafael Leao, iar starul lui AC Milan l-a învins pe Ati-Zigi cu un șut din prima, la colțul lung.

Finalul partidei a fost unul încins. Mai întâi a redus din diferență Osman Bukari în minutul 89, după care a urmat o mică ceartă între Danilo și Inaki Williams. În al zecelea minut de prelungire, Diogo Costa a fost la un pas să își îngroape echipa, atunci când nu a văzut că un jucător ghanez a rămas în spatele său. Din nefericire pentru ghanezi, acesta nu a reușit să preia balonul cum trebuie și a alunecat, iar portughezii au avut timp să îndepărteze pericolul.

În meciul următor de la Cupa Mondială din Qatar, Portugalia va întâlni Uruguay, echipă care a eliminat-o în optimile de finală ale Cupei Mondiale din 2018, în timp ce Ghana va întâlni Coreea de Sud, potrivit eurosport.ro