CICLISM Rutierul român Eduard Grosu, pe locul 10 în prima etapă a Turului Turciei

DE Răzvan Nicolae | Actualizat: 12.04.2021 - 09:22
Rutierul român Eduard Grosu, pe locul 10 în prima etapă a Turului Turciei. / Foto: rri.ro

Rutierul român Eduard-Michael Grosu (Team Delko) a ocupat locul 10 în prima etapă a Turului ciclist al Turciei, desfăşurată duminică, la Konya, pe distanţa de 72,4 km.

După anularea primei etape a cursei, programată sâmbătă, în etapa de duminică s-a impus la sprint olandezul Arvid De Kleijn (Rally Cycling), în 1 h 35 min 38 sec, urmat în acelaşi timp de norvegianul Kristoffer Halvorsen (Uno-X Pro Cycling Team), de francezul Pierre Barbier (Team Delko), de britanicul Mark Cavendish (Deceuninck - Quick-Step).

Un alt ciclist român, pe locul 69

Grosu a sosit pe 10, în acelaşi timp cu învingătorul. Un alt român, Serghei Ţvetcov (Wildlife Generation Pro Cycling) a încheiat pe locul 69, având şi el un timp identic cu al câştigătorului.

Etapa de luni va avea loc tot la Konya şi se va desfăşura pe o distanţă de 144,9 km.