DE Florin Budescu | Actualizat: 29.03.2023 - 14:26
Căpitanul naţionalei Argentinei, Lionel Messi, a trecut de 100 de goluri înscrise în competiţii - Foto: Pixabay/locluu630

Internaţionalul argentinian Lionel Messi a înscris a șaptea sa triplă internațională, într-o victorie, în meciul amical desfăşurat pe teren propriu al Naţionalei Argentine, campioană mondială,, cu reprezentativa micuţului stat insular din Caraibe, Curacao.

Atacantul în vârstă de 35 de ani a atins reperul când a deschis scorul, în minutul 20 al meciului. El a adăugat încă două goluri, înainte de pauză, pentru a finaliza un hat-rick.

Lionel Messi, peste 100 de goluri înscrise

Mijlocașul lui Chelsea, Enzo Fernandez, a marcat și el, înainte ca Argentina să defileze, în fața a peste 42.000 de suporteri, conform BBC.

A fost al doilea meci al Argentinei pe teren propriu, de când Argentina a învins Franța, în finala Cuperi Mondiale din Qatar, la penalty-uri.

Citeşte şi: Lionel Messi are o ofertă pentru cel mai mare contract din fotbal, la un club saudit de top

Atacantul de la Paris St-Germain a atins suta de goluri pentru țara sa, atunci când a primit o pasă de la mijlocașul împrumutat de la Tottenham Hotspur, al lui Villarreal, Giovani Lo Celso, și a tras un șut în colțul porţii, jos.

Trei minute mai târziu, Nicolas Gonzalez l-a depășit pe portarul Eloy Room, pentru a se îndrepta spre gol, de la patru metri. Fernandez a marcat pentru 4-0 apoi, cu un șut de la distanță, înainte ca Lo Celso să îi paseze lui Messi, pentru a înscrie al treilea gol, în minutul 37.

Citeşte şi: Gestul făcut de Messi pentru legenda fotbalului, Pele, după întoarcerea victorioasă de la Mondiale

Angel di Maria și Gonzalo Montiel au completat scorul, în repriza secundă, dar noaptea i-a aparținut lui Messi, care și-a extins recordul ca marcator al Argentinei.

Fostul mare atacant argentinian Gabriel Omar Batistuta este pe locul al doilea, la o distanță de 56 de goluri înscrise.

Messi rămâne pe locul trei, în clasamentul internațional al marcatorilor din toate timpurile, în spatele portughezului Cristiano Ronaldo (122) și iranianului Ali Daei (109).