Campionatul Mondial: „Portocala mecanică”, victorie cu Senegal. Mane, marele absent

DE Alin Crișan | Actualizat: 21.11.2022 - 20:11
Olanda - Senegal - Foto: Profimedia

Olanda s-a impus cu greu în fața Senegalului și a obținut 3 puncte muncite, după ce a învins cu 2-0.

"Portocala mecanică" a dat lovitura în minutul 85, după un meci în care au fost ocazii la ambele porți, iar rezultatul de egalitate plutea în aer. Klassen a dublat avantajul în prelungiri.

Olanda a început bine Campionatul Mondial din Qatar. Jucătorii antrenați de Louis Van Gaal au marcat cu doar 5 minute înainte de final și și-au dublat avantajul în prelungiri, reușind să-și treacă în cont cele 3 puncte, într-o partidă în care s-a jucat pe contre.

Prima ocazie importantă le-a aparținut olandezilor. Gakpo a pătruns excelent pe partea dreaptă a atacului și a trimis inspirat în fața porții, dar mingea l-a depășit de puțin pe Bergwijn. Senegal nu s-a lăsat mai prejos, iar Ismaila Sarr a replicat cu un șut de la marginea careului care a trecut puțin peste poartă.

Cu doar 5 minute înainte de final, Frenkie de Jong a centrat în zona dintre careul mic și punctul de la 11 metri, iar Cody Gakpo i-a luat fața lui Edourd Mendy și a deschis scorul. Senegal putea egala un minut mai târziu, dar portarul "Portocalei mecanice" s-a întins la șutul lui Gueye și a respins în corner. Arbitrul întâlnirii a acordat 8 minute de prelungire, iar Senegalul a ratat încă o dată șansa egalării, prin Jackson.

Klassen a profitat de respingerea lui Mendy după șutul lui Depay și a dublat avantajul echipei sale. S-a terminat 2-0 pentru Olanda, care o egalează pe Ecuador la numărul de puncte și au un golaveraj identic.

Clasament Grupa A:

1. Olanda – 3 puncte
2. Ecuador – 3 puncte
3. Senegal - 0 puncte
4. Qatar – 0 puncte

În etapa secundă a grupelor de la Campionatul Mondial, Olanda va întâlni naționala Ecuadorului, în timp ce Senegal se va duela cu țara gazdă, Qatar.

Mane ratează a doua Cupă Mondială din carieră, după ce nu a fost prezent nici la ediția din 2018, potrivit eurosport.ro.