DE Andrei Vasilescu | Actualizat: 07.07.2024 - 11:48
Campioana mpndială la Rugby, Africa de Sud, a învins, cu greu, Irlanda, la Pretoria Foto: profimediaimages.ro

Cu această victorie, selecţionerul sud-african Rassie Erasmus a reuşit să învingă toate echipele din Top 10 mondial.

Selecţionata de rugby a Africii de Sud, campioana mondială en titre, a învins cu scorul de 27-20 echipa Irlandei, sâmbătă la Pretoria, în primul dintre cele două meciuri test între naţionalele celor două ţări.

Campioana mpndială la Rugby, Africa de Sud, a învins Irlanda, la Pretoria

Soarta acestei partide, în care fiecare echipă a înscris trei eseuri, s-a tranşat în ultimul sfert de oră de joc, graţie unui eseu de penalitate obţinut de Springboks cu un minut înainte de final (79).

Graţie acestei noi victorii, selecţionerul sud-african Rassie Erasmus a reuşit să învingă toate echipele din Top 10 mondial, notează AFP.

Cel de-al doilea meci test între Africa de Sud şi Irlanda va avea loc sâmbăta viitoare la Durban, conform Agerpres.