DE Daniel Toșa | Actualizat: 08.05.2024 - 08:40
Borussia Dortmund, în finala Ligii Campionilor după ce a învins PSG. Cu cine se va bate pentru titlu - Foto: Profimedia images

Borussia Dortmund s-a calificat în finala Ligii Campionilor după ce a învins-o pe Paris Saint-Germain cu scorul de 1-0 (0-0) marți seara, pe Parc des Princes, în manșa secundă a semifinalelor.

Echipa germană, care a câștigat și manșa tur cu 1-0, a reușit să își asigure locul în finală prin golul marcat de fundașul Mats Hummels în minutul 50.

Parizienii au avut șansa să dea lovitura, dar au lovit bara de patru ori în timpul partidei.

Partida a început fără prea multă tatonare, ambele echipe având șanse notabile în prima repriză. Ousmane Dembélé și Karim Adeyemi au ratat oportunități de a deschide scorul pentru Borussia Dortmund, în timp ce PSG își păstra șansele de a întoarce rezultatul din tur.

Începând cu repriza secundă, PSG a exercitat o presiune puternică asupra echipei germane, dar Dortmund și-a apărat poarta cu o nouă strategie defensivă, având acum trei fundași centrali.

Sursa foto: Profimedia images

Nuno Mendes și Goncalo Ramos au fost aproape de a egala scorul pentru PSG, însă mingea a lovit bara sau a fost respinsă de portarul elvețian Kobel.

Cu toate eforturile depuse de parizieni în ultimele minute ale meciului, Borussia Dortmund a rezistat și și-a asigurat biletul către finala programată pe 1 iunie la Londra, pe Stadionul Wembley.

Cu cine se va bate Borussia Dortmund pentru marele trofeu din fotbal?

Borussia Dortmund va întâlni în finala Real Madrid sau Bayern München, care au încheiat la egalitate 2-2 în prima manșă a semifinalelor.

Aceasta va fi a treia finală de Liga Campionilor pentru Borussia Dortmund, care a câștigat trofeul în 1997 și a pierdut în 2013 în fața lui Bayern München, 1-2, pe Wembley.