Bianca Andreescu e în finală la Rogers Cup 2019. Se întâlnește cu Serena Williams

DE Răzvan Chiruță | 11.08.2019 - 09:19
Bianca Andreescu, după victoria din semifinale. Foto Getty Images

Bianca Andreescu a devenit, sâmbătă, prima sportivă din Canada din ultimii 50 de ani care ajunge în finala Rogers Cup.

Sportiva de origine română, locul 27 WTA la numai 19 ani, a câștigat semifinala cu americanca Sofia Kenin, locul 29 WTA, pe care a învins-o cu 6-4, 7-6.

La finalul meciului, Bianca Andreescu a sărutat terenul și s-a prăbușit în lacrimi.

„Viața e absolut uluitoare”, a declarat jucătoarea, la interviul de pe teren, de după victorie. Tenismena a menționat că victoria din semifinala Rogers Cup înseamnă chiar mai mult decât titlul la Indian Wells, iar o finală cu Serena Williams e tot ceea ce-și poate dori.

Aproape plângând, le-a mulțumit în final părinților, aflați în tribune, pentru sacrificiile făcute.

Bianca Andreescu a încheiat meciul după numai două seturi, câștigate cu 6-4, 7-6, dar ultimul set a durat cât o partidă: o oră și 18 minute. Meciul a durat în total puțin peste două ore.

Revenirea Biancăi Andreescu în circuitul competițional, după o pauză de câteva luni din cauza unei accidentări, confirmă rezultatele spectaculoase obținute de tânăra sportivă la începutul acestui an, când a scris istorie și a devenit prima sportivă venită din calificări care a câștigat la Indian Wells, potrivit Digisport.

Bianca Andreescu a mai obținut două victorii importante la Toronto, după ce le-a spulberat pe Karolinei Pliskova, nr. 3 WTA, eliminând-o în sferturile de finală, și pe Kiki Bertens, nr. 5 WTA, în optimi.

În finala de la Rogers Cup, programată la ora 20.30, ora României, Bianca Andreescu se va întâlni cu Serena Williams, care a învins-o pe o altă tânără jucătoare: Marie Bouzkova din Cehia, nr. 91 WTA, în vârstă de 21 de ani.