joi 04 septembrie
EUR 5.0772 USD 4.3611
Abonează-te
Newsweek România

Agricultorii și lucrătorii din industria alimentară cer vaccinare prioritară

Data publicării: 04.01.2021 • 19:28 Data actualizării: 04.01.2021 • 19:28
Bătaie pe vaccin/FOTO: digi24.ro
Bătaie pe vaccin/FOTO: digi24.ro

Federația Națională PRO AGRO cere ca Strategia Națională de Vaccinare să fie adaptată cereințelor UE și din dozele de vaccin disponibile să fie vaccinați, prioritar, și lucrătorii din agricultură și din industria alimentară.

Federația Națională PRO AGRO mai cere ca, în momentul adaptării Strategiei Naționale de Vaccinare, partenerii sociali, mediul asociativ, să fie consultați, „în acest mod fiind posibilă organizarea facilă a campaniei de vaccinare”.

„Securitatea alimentară nu poate fi menținută decât asigurând sănătatea și securitatea tuturor lucrătorilor din Agricultură și din Industria Alimentară, aceștia riscându-și propria sănătate de la apariția pandemiei pentru asigurarea necesarului de alimente populației”, arată Federația Națională PRO AGRO, potrivit Digi24.

Mai multe articole din secțiunea Sănătate

Comentarii 0
Trebuie să fii autentificat pentru a comenta!

Newsweek România Abonamente

Print

Print

  • Revista tipărită
  • Acces parțial online
  • Fără reclame
Abonează-te
Print + Digital

Print + Digital

  • Revista tipărită
  • Acces total online
  • Acces arhivă
  • Fără reclame
Abonează-te
Digital

Digital

  • Acces total online
  • Acces arhivă
  • Fără reclame
Abonează-te
Newsweek România
Articole și analize exclusive pe care nu trebuie să le ratezi!
Abonează-te
Newsweek România
Newsweek România Ultima oră
Newsweek România
Ultima oră