marți 21 octombrie
EUR 5.0890 USD 4.3632
Abonează-te
Newsweek România

VIDEO Ciucă despre datoriilor acumulate de Termoenergetica: O soluție, fonduri de la Guvern

Data publicării: 10.11.2022 • 16:31
Premierul Nicolae Ciucă- FOTO: Facebook/Guvernul României
Premierul Nicolae Ciucă- FOTO: Facebook/Guvernul României

Premierul Nicolae Ciucă a declarat, joi, că din discuţiile purtate cu primarul general al Capitalei, Nicuşor Dan, au reieşit două posibile soluţii pentru achitarea datoriilor acumulate de Termoenergetica.

Fie ca Guvernul să asigure o parte din bani, fie ca plafonul de îndatorare al Capitalei să fie mărit, astfel încât municipalitatea să se poată împrumuta pentru a plăti.

El a fost întrebat de presă, la finalul unei întâlniri pe care a avut-o cu reprezentanţii administraţiei publice locale din judeţul Suceava, dacă Guvernul va aloca bani către Primăria Municipiului Bucureşti pentru achitarea datoriilor acumulate de Termoenergetica.

Citește și: Comisia Europeană vrea să limiteze creșterea prețului la gaz. Va propune țărilor UE noi măcuri

"Am discutat acest subiect, pentru că unul dintre consilierii guvernamentali a avut întâlniri, am avut eu, personal, întâlniri cu domnul primar, în mai multe rânduri. L-am rugat să vină cu o soluţie tehnică vizavi de ceea ce se întâmplă cu sistemul de termoficare în Capitală şi există mai multe soluţii. Una dintre ele este, sigur, solicitarea de la domnul primar să putem să asigurăm o parte din banii care sunt necesari pentru Termoenergetica şi o altă soluţie este aceea de a mări plafonul de îndatorare la nivelul Capitalei, astfel încât să poată să împrumute bani şi să achite datoriile pentru această instituţie", a afirmat Ciucă.

Citește și: Cel mai tare jucător de fotbal american, falit după căderea pieței cripto și divorțul de un model

Primarul general al Capitalei, Nicuşor Dan, l-a rugat, joi, pe preşedintele PSD, Marcel Ciolacu, să discute cu ministrul Finanţelor, Adrian Câciu, astfel încât să fie identificată o soluţie în ceea ce priveşte datoria de 600 de milioane a companiei Termoenergetica faţă de ELCEN.

El a menţionat că miercuri a avut loc o discuţie între reprezentanţi ai PMB, ai premierului, ai ministrului Dezvoltării şi ai ministrului Energiei, dar nu a fost prezent nimeni din partea ministrului Finanţelor, scrie Agerpres.

Mai multe articole din secțiunea Politică

Comentarii 0
Trebuie să fii autentificat pentru a comenta!

Newsweek România Abonamente

Print

Print

  • Revista tipărită
  • Acces parțial online
  • Fără reclame
Abonează-te
Print + Digital

Print + Digital

  • Revista tipărită
  • Acces total online
  • Acces arhivă
  • Fără reclame
Abonează-te
Digital

Digital

  • Acces total online
  • Acces arhivă
  • Fără reclame
Abonează-te
Newsweek România
Articole și analize exclusive pe care nu trebuie să le ratezi!
Abonează-te
Newsweek România

Newsweek România Ultima oră

Newsweek România
Ultima oră