Parlamentarii care au dezertat din POT și SOS ar vota un guvern PSD-UDMR. Cer să fie ca „înainte de Bolojan”
Un guvern minoritar PSD-UDMR are parte de susținerea celor 18 parlamentari PACE. Aceștia s-au desprins din SOS și POT și cer să se revină la vremea de dinainte de Bolojan.
Parlamentarii așa zisului grup parlamentar PACE sunt veniți din SOS Șoșoacă și POT al Anei Maria Gavrilă. Ei au anunțat că ar vota un guvern PSD-UDMR dacă se va reveni la guvernarea de dinainte de Bolojan.
Parlamentarii care au dezertat din POT și SOS ar vota un guvern PSD-UDMR. Cer să fie ca „înainte de Bolojan”
Cosmina Cerva, senator din grupul PACE, a anunțat că formațiunea din care face parte ar susține un guvern PSD-UDMR dacă ar repeta greșelile făcute de Bolojan.
„Dacă vor veni tot cu măsuri, cum a venit Guvernul Bolojan, împotriva categoriilor defavorizate, împotriva pentru că, uitați-vă, tragem linie acum după Guvernul Bolojan.
Citește și: Planul dictaturii lui Călin Georgescu. Deturnarea României de la UE și NATO „scrisă” la Moscova
Eu i-am dat credit Guvernului Bolojan, am zis că e de bună-credință și că într-adevăr vrea să facă niște reforme. Tăiem, ca să salvăm ceva. Eu, ca jurist, m-am uitat, Guvernul Bolojan n-a făcut nicio reformă”, a spus, la Parlament, Cosmina Cerva, senator PACE.