luni 20 octombrie
EUR 5.0889 USD 4.3489
Abonează-te
Newsweek România

Orban: România va fi judecată după bugetul pe 2026. Fără măsuri rapide, riscăm un deficit nerealist

Data publicării: 20.10.2025 • 08:03
Ludovic Orban Foto: Inquam Photos / Saul Pop
Ludovic Orban Foto: Inquam Photos / Saul Pop

Ludovic Orban, consilier al preşedintelui Nicuşor Dan, afirmă că Guvernul trebuie să adopte cât mai rapid unele acte normative care prevăd reduceri de cheltuieli.

”Am atras atenţia public: România va fi judecată după legea bugetului de stat pe 2026, care va fi adoptată de Parlament până la sfârşitul anului.

Până la adoptarea legii bugetului de stat, trebuie adoptate toate legile sau reglementările care să fundamenteze legea bugetului, adică trebuie făcute inclusiv reducerile de cheltuieli, atât în administraţia centrală cât şi în administraţia locală.

Orban: România va fi judecată după bugetul pe 2026. Fără măsuri rapide, riscăm un deficit nerealist

Dacă nu se adoptă într-un termen cât se poate de scurt, într-un termen rezonabil, în maxim o lună de zile, actele normative, nu o să ai un fundament pentru legea bugetului şi nu o să poţi să faci o lege a bugetului de stat şi o lege a bugetului asigurărilor sociale de stat realistă, care să convingă partenerii că, într-adevăr, putem să reducem deficitul la 6% cu cât ne-am angajat.

O reducere a deficitului cu 2,4% raportat la produsul intern brut e o reducere care presupune măsuri foarte corecte. Aici, jocul la ofsaid practicat de PSD, tergiversarea la nesfârşit a adoptării unor măsuri face un rău imens României, or lucrurile nu pot să se ducă foarte mult în direcţia asta”, a afirmat Ludovic Orban duminică seară, la B1 Tv.

Citește și: Coaliţia ratează încă odată să facă reforma Administraţiei. Unde nu se înţeleg politicienii?

Acesta aminteşte că preşedintele Nicuşor Dan a anunţat public că îşi doreşte stabilitate politică, îşi doreşte ca premierul Ilie Bolojan să fie susţinut, să rămână în funcţie şi să ia acele măsuri care sunt absolut necesare pentru a readuce România în stare de echilibru.

Orban remarcă faptul că, în coaliţia de guvernare „există o raţionalitate” şi unele măsuri au fost adoptate.

Citeşte şi: Kelemen Hunor: Nu a fost o decizie în Coaliţie, privind eliminarea plafonării adaosului la alimente

„Până la urmă, dacă eşuează această coaliţie, fiecare partid din coaliţie va pierde şi cel mai rău e că va pierde România. Nu există astăzi o altă soluţie politică.

În momentul de faţă nu există o altă soluţie politică care să beneficieze de încredere la nivel internaţional şi care, în acelaşi timp, poate să ia măsurile necesare”, adaugă fostul prim ministru.

Mai multe articole din secțiunea Politică

Comentarii 0
Trebuie să fii autentificat pentru a comenta!

Newsweek România Abonamente

Print

Print

  • Revista tipărită
  • Acces parțial online
  • Fără reclame
Abonează-te
Print + Digital

Print + Digital

  • Revista tipărită
  • Acces total online
  • Acces arhivă
  • Fără reclame
Abonează-te
Digital

Digital

  • Acces total online
  • Acces arhivă
  • Fără reclame
Abonează-te
Newsweek România
Articole și analize exclusive pe care nu trebuie să le ratezi!
Abonează-te
Newsweek România

Newsweek România Ultima oră

Newsweek România
Ultima oră