marți 07 octombrie
EUR 5.0886 USD 4.3619
Abonează-te
Newsweek România

Nu are decât 8 clase, dar vrea să devină Primarul Botoșaniului

Data publicării: 13.08.2020 • 13:17 Data actualizării: 13.08.2020 • 13:22

Biroul Electoral de Circumscripţie Municipal Botoşani a validat, joi, candidatura pentru funcţia de primar al oraşului a unui bărbat în vârstă de 55 de ani, de etnie romă, care are doar studii gimnaziale.

Florin Zberia, care nu are un loc de muncă, va merge ca independent pentru Primăria Botoşani, fiind la a doua candidatură pentru funcţia de primar, după cea din 2016.

Zberia este cel de-al doilea candidat independent înscris în cursa pentru Primăria municipiului Botoşani la alegerile din 27 septembrie.

Primul independent înregistrat la Biroul Electoral de Circumscripţie Municipal a fost omul de afaceri Cătălin Silegeanu, în vârstă de 36 de ani.

Pentru funcţia de primar şi-a mai depus candidatura, până în prezent, fostul deputat Roxana Florentina Anuşcă Ţurcanu, care intră în competiţia electorală din partea ALDE.

Mai multe articole din secțiunea Politică

Comentarii 0
Trebuie să fii autentificat pentru a comenta!

Newsweek România Abonamente

Print

Print

  • Revista tipărită
  • Acces parțial online
  • Fără reclame
Abonează-te
Print + Digital

Print + Digital

  • Revista tipărită
  • Acces total online
  • Acces arhivă
  • Fără reclame
Abonează-te
Digital

Digital

  • Acces total online
  • Acces arhivă
  • Fără reclame
Abonează-te
Newsweek România
Articole și analize exclusive pe care nu trebuie să le ratezi!
Abonează-te
Newsweek România
Newsweek România Ultima oră
Newsweek România
Ultima oră