duminică 19 octombrie
EUR 5.0889 USD 4.3489
Abonează-te
Newsweek România

Iordache îi dă lecții de transparență lui Tudorel Toader

Data publicării: 26.02.2019 • 12:17 Data actualizării: 26.02.2019 • 12:28
Tudorel Toader Foto: Facebook
Tudorel Toader Foto: Facebook

Fostul ministru al Justiției, Florin Iordache, i-a reproșat succesorului său, Tudorel Toader, că nu s-a consultat suficient înainte de adoptarea OUG 7/2019. Iordache este cel care a inițiat OUG 13/2017, care a scos sute de mii de oameni în stradă.

„Ca o greşeală o văd eu - cred că trebuiau consultări mai ample şi mai transparente înainte de adoptare, dar aici este problema la Ministerul Justiţiei. Foarte bine a procedat Viorica Dăncilă, dumneaei a fost plecată din ţară în ultimele zile, a fost în Spania, a iniţiat acest dialog, tocmai pentru a detensiona situaţia şi a găsi cele mai bine soluţii", a declarat Iordache, la RFI.

Întrebat cum comentează faptul că protestele magistraţilor vor continua, Florin Iordache a precizat: "Păi, staţi puţin, ce nu mulţumeşte? Nu mulţumeşte faptul că separarea carierelor, că de fapt asta, probabil că au alte lucruri ascunse pe care nu le afirmă. Dacă separarea carierelor pe care au clamat-o a fost eliminată şi judecătorii nu mai pot intra în corpul procurorilor şi invers, această chestiune a fost eliminată, despre ce discutăm? Ăsta e acum scopul protestului, că de fapt există un amestec al unora peste ceilalţi. Afirmaţia ministrului a fost că vor fi eliminate. Aştept şi eu forma finală, ca să discutăm aplicat, dar dacă articolele care au deranjat vor fi eliminate, pentru ce protestează?".

Tudorel Toader: „Dai bine pe ecran”

În replică la cele afirmate de Iordacghe, Tudorel Toader a spus că „dai bine să te duci la TV”. „Nu am văzut criticile din PSD, dar dacă sunt și din PSD, partid majoritar, nu au decât să inițieze proceduri de modificare, că să te duci la TV e frumos, dai bine pe ecran, dacă te raliezi celor nemulțumiți dai și mai bine, dar există proceduri legislative. Eu sunt surprins că nimeni n-a reacționat împotriva OUG de transpunere a regulamentului de selecție a procurorului european, că acolo se spunea că un judecător poate să ajungă procuror”, a spus ministrul Justiției.

Mai multe articole din secțiunea Politică

Comentarii 0
Trebuie să fii autentificat pentru a comenta!

Newsweek România Abonamente

Print

Print

  • Revista tipărită
  • Acces parțial online
  • Fără reclame
Abonează-te
Print + Digital

Print + Digital

  • Revista tipărită
  • Acces total online
  • Acces arhivă
  • Fără reclame
Abonează-te
Digital

Digital

  • Acces total online
  • Acces arhivă
  • Fără reclame
Abonează-te
Newsweek România
Articole și analize exclusive pe care nu trebuie să le ratezi!
Abonează-te
Newsweek România

Newsweek România Ultima oră

Newsweek România
Ultima oră