Călin Georgescu, atac la justiție la judecarea dosarului pentru propagandă extremistă: "Păduchi cu explicații"
Zi decisivă pentru Călin Georgescu, fostul candidat la președinția României susținut la vedere de Rusia. Astăzi începe judecarea dosarului în care este acuzat de promovarea ideilor fasciste, legionare și xenofobe.
Călin Georgescu, fost candidat susținut la vedere de greii Federației Ruse la alegerile prezidențiale din România, se află astăzi în fața judecătorilor. Este prima zi de judecată în dosarul instrumentat de Parchetul General, în care acesta este acuzat de propagandă legionară și de promovarea ideilor extremiste.
Începe procesul lui Călin Georgescu pentru propagandă extremistă. Riscă 20 de ani de închisoare
Deja zeci de oamenii au venit încă de la primele ore ale dimineții, urlând crizați: "Călin Georgescu este președinte", în sprijinul celui care afirma că "șansa României este înțelepciunea rusească", refuzând în continuare să înțeleagă realitatea în care se găsește astăzi România, la șapte luni de când Nicușor Dan a fost votat de peste 6.000.000 de români și ales oficial drept președinte al României.
"Într-o politică de mizerie, sunt două categorii de păduchi. Păduchi - păduchi și păduchi cu explicație. Justiția zidește statul și corupția îl surpă. În momentul în care trădarea independenței justiției e anulată, lucrurile cad în derizoriu. Nu poți să dai legi pentu a limita libertatea de exprimare. Tot ceea ce mi se întâmplă cu privire la exprimarea de libertate nu este doar o umilință la adresa mea, ci si o umilință la adresa poporului român", a declarat Călin Georgescu.
"Vreau dreptate. Vreau ca dl Călin Georgescu să fie pus la locul lui de cinste. Să fie președinte. Pe mine nu mă reprezintă acești oameni", a declarat o susținătoare a lui Călin Georgescu.
"Am venit pentru "președintele ales", spune un alt susținător al lui Călin Georgescu.
Călin Georgescu, acuzat de promovarea ideilor extremiste și xenofobe
Călin Georgescu, care declara în trecut că „șansa României este înțelepciunea rusească”, se confruntă acum cu acuzații grave ce vizează promovarea publică a cultului persoanelor vinovate de crime de război, genocid și infracțiuni contra umanității, dar și răspândirea de idei fasciste, legionare, rasiste și xenofobe, în formă continuată.
Procesul a fost deschis în urma rechizitoriului întocmit de procurorii Parchetului General și trimis în instanță pe 2 iulie 2025. Judecătorii au decis menținerea măsurii controlului judiciar, dispusă anterior în dosar.
„Constată legalitatea și temeinicia măsurii controlului judiciar luată față de inculpatul Georgescu Călin... Menține măsura preventivă până la o nouă verificare, dar nu mai târziu de 60 de zile. Respinge, ca neîntemeiată, cererea de revocare a măsurii preventive”, se arată în hotărârea Judecătoriei Sectorului 1.
„În temeiul art. 348 Cpp rap. la art. 207 alin. 2, 4 și 7 Cpp, constată legalitatea și temeinicia măsurii controlului judiciar, luată față de inculpatul Georgescu Călin prin ordonanța nr. 2226/221/P/2023/d1 din 26 februarie 2025 a procurorului din cadrul Parchetului de pe lângă Înalta Curte de Casație și Justiție, astfel cum a fost modificată ulterior. Menține măsura preventivă a controlului judiciar față de inculpatul Georgescu Călin, până la o nouă verificare, dar nu mai târziu de 60 de zile. Respinge, ca neîntemeiată, cererea de revocare a măsurii preventive. Cu drept de contestație în termen de 48 de ore de la comunicare”, se arată în hotărârea instanței.
Procurorii Parchetului General l-au trimis pe Călin Georgescu în judecată pe 2 iulie 2025.
Călin Georgescu este acuzat că a promovat, în mod public, cultul persoanelor vinovate de crime de război, genocid și infracțiuni contra umanității, precum și idei, concepții sau doctrine fasciste, legionare, rasiste ori xenofobe, în formă continuată — cinci acte materiale.
În cadrul măsurii controlului judiciar, fostul candidat la președinție are mai multe interdicții, printre care aceea de a părăsi țara fără acordul autorităților și de a posta pe rețelele sociale conținut de natură legionară, fascistă, antisemită, rasistă sau xenofobă.
Decizia instanței vine în contextul în care Călin Georgescu este acuzat că a făcut, în trecut, declarații publice în care glorifica Mișcarea Legionară și promova discursuri cu tentă extremistă.
Călin Georgescu, acuzat de complicitate la destabilizarea României. Riscă 10 ani de închisoare
Călin Georgescu, trimis în judecată pentru tentativă de lovitură de stat
În paralel, Călin Georgescu și liderul paramilitar Horațiu Potra au fost trimiși în judecată, alături de alte 20 de persoane, pentru tentativă de acțiuni împotriva ordinii constituționale. Procurorii îi acuză că au pus la cale un plan violent menit să destabilizeze total România.
Citește și: STENOGRAME Călin Georgescu: Există un plan, există o strategie a mea. Partidele vor dispărea
Parchetul de pe lângă Înalta Curte de Casație și Justiție a anunțat finalizarea anchetei în dosarul privind tentativa de lovitură de stat din decembrie 2024.
Potrivit rechizitoriului întocmit pe 15 septembrie 2025, 22 de persoane au fost trimise în judecată, printre care fostul candidat susținut de Rusia la alegerile prezidențiale Călin Georgescu și Horațiu Potra, mercenarul din siajul lui Georgescu, apropiat de grupările paramilitare rusești precum, Wagner.
Procurorii susțin că planul transformării României într-o dictatură aservită Rusiei ar fi fost stabilit în urma unei întâlniri secrete dintre cei doi, pe 7 decembrie 2024, în Ciolpani, județul Ilfov, însă culisele operațiunii rusești ar fi fost puse în aplicare încă din 2019.
Citește și: Rusificarea Europei propagată de Călin Georgescu: "Zidul Bucureștiului și al Chișinăului vor cădea"
De atunci, planul instalării lui Călin Georgescu la Cotroceni a fost creionat, iar rusofilul știa ce avea să urmeze la alegerile din 2024.
Dacă va fi găsit vinovat, Călin Georgescu riscă până la 20 de ani de închisoare pentru infracțiuni legate de promovarea ideilor fasciste și legionariste, fapte considerate extrem de grave în legislația penală românească.