Ilie Bolojan: Va fi un an mai greu decât am estimat, cu siguranţă. Situaţia din Iran complică lucrurile
Prim-ministrul Ilie Bolojan a spus că 2026 "va fi un an mai greu decât am estimat, cu siguranţă". Iar aceasta pentru că "ituaţia din Iran complică lucrurile".
Premierul Ilie Bolojan a declarat, luni, că va fi un an mai greu decât au estimat, cu siguranţă.
El a precizat că situaţia din Iran complică foarte mult lucrurile, iar o creştere de preţuri înseamnă o uşoară contracţie economică.
”Va fi un an mai greu decât la început de an, decât am estimat, cu siguranţă, pentru că la data respectivă nu aveam situaţia din Iran care complică foarte mult lucrurile.
Ilie Bolojan: Va fi un an mai greu decât am estimat, cu siguranţă
Care are efecte în toată lumea, inclusiv pe pieţele europene şi inevitabil o creştere de preţuri înseamnă o uşoară contracţie economică, care pe lângă ceea ce am avut noi în România, indirect ne influenţează”, a spus premierul Ilie Bolojan la Digi24.
El a precizat că măsurile de corecţie inevitabil duc la o uşoară contracţie economică”.
Despre scăderea producţiei industriale în primele luni, şeful Executivului a explicat că s-a datorat faptului că nu suntem singuri pe pieţe.
Citeşte şi: Ilie Bolojan: România nu are nevoie de o criză politică, care să se suprapună peste criza bugetară
Suntem în nişte pieţe interconectate şi dacă economia europeană merge bine, funcţionează ca o locomotivă pentru noi, care ne tractează.
Iar dacă economia europeană nu merge foarte bine, are un efect inhibator asupra celei româneşti, pentru că companiile noastre, o bună parte, sunt în diferite lanţuri de producţie care ţin de pieţele europene, conform News.ro.
”De asemenea, cu cât avem în România mai multe investiţii, investiţii private, investiţii străine, investiţii româneşti, cu atâta producţia industrială creşte.
Citeşte şi: Ilie Bolojan: O intervenţie prea devreme asupra preţurilor carburanţilor ar fi fost ineficientă
Cu cât exportăm mai mult din nou producţia noastră industrială creşte, dar e foarte greu să scapi de două deficite, din astea de tip gemene.
Atât deficitele comerciale, noi importând foarte mult, dar şi de deficitele bugetare pe care le avem.
Nu există soluţii în care să nu existe nici un fel de cost, pentru a ieşi din astfel de situaţii”, a subliniat premierul.