Prezidențiabilul coaliției, Crin Antonescu, a primit cu aplauze decizia Curții Constituționale de a respinge contestația depusă de grupul partidelor „suveraniste” AUR, POT și SOS România, legată de legea ce permite armatei române să doboare dronele rusești.
Antonescu subliniază că George Simion, liderul AUR, a acționat împotriva securității naționale, dar a eșuat, iar acum nu mai poate influența jocurile Rusiei.
Crin Antonescu acuză dur: ”Simion a pus în pericol securitatea națională, făcând jocul Rusiei"
Curtea Constituțională susține legea de apărare a spațiului aerian românesc
”George Simion pierde. România câștigă. Curtea Constituțională a respins contestația lui Simion și a dat undă verde legii care permite armatei române să doboare dronele rusești care încalcă spațiul nostru aerian.
Citește și Crin Antonescu lansează un avertisment dur: ”Nu putem lăsa România pe mâna nebunilor!”
Simion a atacat această lege. A pus în pericol securitatea națională, făcând astfel jocul Rusiei. Legea e simplă: dacă intră drone inamice peste graniță, România are dreptul să se apere. Fără proceduri birocratice, fără permisiuni speciale, fără frică.
Așa câștigăm războiul cu haosul extremiștilor: cu legi clare, instituții care funcționează și un stat care își apără cetățenii,” este mesajul lui Antonescu din această dimineață pe Facebook.
Decizia CCR privind tranzitarea teritoriului românesc de către trupele NATO
Curtea Constituțională a respins sesizarea celor de la AUR, POT și SOS România împotriva legilor care permit trupelor NATO să tranziteze teritoriul României.
Citeşte şi: Antonescu despre Visa Waiver: România nu a greșit, decizia vine din reevaluările administrației SUA
În actualul context internațional, această decizie are o semnificație deosebită, stabilind că transferul de autoritate către trupele aliate nu reprezintă o încălcare a suveranității naționale.
”A respins, ca neîntemeiate, obiecțiile de neconstituționalitate formulate de senatori și deputați aparținând Grupurilor parlamentare S.O.S. România, ale Alianței pentru Unirea Românilor și ale Partidului Oamenilor Tineri și a constatat că dispozițiile art.7 alin.(2) și (3), art.23, art.25, art.26 alin.(1) și (2) din Legea privind controlul utilizării spațiului aerian național sunt constituționale în raport cu criticile formulate.
În esență, Curtea a reținut că participarea și luarea de măsuri de către autoritățile militare desemnate ale Alianței Nord-Atlantice sau de către structurile forțelor statelor aliate și partenere pentru controlul aerian național ar trebui analizate în contextul obligațiilor asumate de România în calitatea sa de stat membru în N.A.T.O.
Aderarea la N.A.T.O. presupune atât transferul unor atribute, cât și exercitarea în comun a unor competențe cu statele componente, aspect care nu afectează suveranitatea țării,” arată CCR.