Membrii CSM ar rămâne cu pensii speciale între 23.000 și 55.000 de lei după tăieri. Au refuzat. „E puțin”
Guvernul Bolojan a decis - pensiile speciale ale magistraților nu pot fi mai mari de 70% din ultimul salariu net. Membrii CSM ar rămâne cu pensiii speciale între 23.000 și 55.000 de lei după tăieri, potrivit unei simulări Newsweek. Au refuzat.
Guvenul a decis cu cât va tăia pensiile speciale ale magistraților.
Bolojan va merge pe aceeași formulă de calcul care spune că pensiile magistraților nu pot fi mai mari ca 70% din ultimul salariu net. La acesta ar urma să se adauge și bonusuri.
CSM nu este de acord cu această formulă de recalculare a pensiilor magistraților. CSM ar vrea ca pensia specială să fie 65% din salariul brut.
Calculele Newsweek arată că, în varianta CSM, pensia specială a magistraților ar ajunge la 90-95% din utimul salariul net.
Membrii CSM ar rămâne cu pensii speciale între 23.000 și 55.000 de lei după tăieri. Au refuzat. „E puțin”
Guvernul a mai decis o perioadă de tranziție de 15 ani pentru ca pensionarea magistraților să ajungă la 65 de ani.
CSM nu e de acord cu formula de calcul a pensiilor propusă de guvern.
Newsweek a făcut o simulare pentru a vedea ce pensii speciale ar primi membrii CSM dacă s-ar pensiona azi, pe formula propusă de guvern. Unii au vârsta de pensionare, alții nu.
Am luat salariile din 2023, deoarece pe 2024 membrii CSM nu și-au mai depus declarațiile de avere.
Oricum, veniturile membrilor CSM sunt și în 2024 cel puțin egale cu cele din 2023.
Membrul CVM Fănel Mihalcea, fost prim-procuror la Parchetul Brăila, are un salariu de 43.000 de lei net. Ar primi 30.000 de lei net pensie specială pe formula propusă de guvern.
Citește și: Membru CSM, Fănel Mihalcea: 43.000 lei salariu, 27.000 lei pensie specială. Fiica lui este deputat PSD
Judecătorul Liviu Odagiu are un salariu de 50.000 de lei net. Ar primi 35.000 de lei net pensie specială pe formula guvernului.
Citește și: Judecătorul care l-a acuzat pe Bolojan că minte despre pensiile speciale: Salariu de 50.000 lei/lună
Procuror șef și membru CSM, Alex Florența, are salariul de 39.000 de lei. Ar primi 27.300 de lei net pensie specială pe formula propusă de guvern.
Judecătorul Alin Ene are 39 de ani și este cel mai înverșunat critic al tăierii pensiilor speciale. A avut un venit de 51.000 de lei pe lună. Ar primi 35.700 de lei net pensie specială pe formula guvernului.
Fostul șef al CSM, Daniel Grădinaru, a câștigat 84.000 de lei pe lună. Are 50 de ani și 25 de ani munciți, așa că se poate pensiona.
Ar primi 55.000 de lei net pensie specială pe formula propusă de guvern.
Judecătorul Claudiu Drăgușin a avut un venit de 55.000 de lei pe lună. El ar rămâne cu o pensie de 38.500 de lei net dacă ar accepta formula propusă de guvern.
Judecătorul a refuzat tăierea pensiilor speciale și crede că „în nicio țară occidentală, niciodată, puterea politică nu a instigat la demonizarea și exterminarea fizică a judecătorilor, folosindu-se de presă sau, câteodată, vorbind direct de la nivelul tribunei politice”.
Citește și: Judecătorul CSM Drăgușin cu 11.000€ salariu, scut pentru pensiile speciale. „Instigă să ne extermine fizic”
CONCLUZIE: Legea de tăiere a pensiilor speciale va fi contestată la CCR de către magistrați. Este posibil ca o decizie a CCR să vină în decembrie sau chiar anul viitor.