2.380.000 de noi dosare înregistrate, în 2025, pe rolul instanțelor. 78% dintre cererile de judecată, admise
Situația din justiție a fost în atenția masss-media mai degrabă din perspectiva salariilor încasate și a pensiilor speciale. Un raport arată că 2.380.000 de noi dosare au fost înregistrate, în 2025, pe rolul instanțelor. 78% dintre cererile de judecată, admise.
Situația din justiție este critică. dacă s-a vorbit foarte mult în ultima vreme despre salarii și pensiile speciale din justiție.
Astăzi vorbim despre numărul uriaș al proceselor care crește an de an.
Citește și: Radiografia justiției din România ajunge pe masa CSM. Raportul pentru 2025, adoptat cu întârziere
2.380.000 de noi dosare înregistrate, în 2025, pe rolul instanțelor. 78% dintre cererile de judecată, admise
Sistemul juridic pare că se prăbușește sub un munte de dosare, iar judecătorii cu greu fac față.
Potrivit unui studiu realizat de avocații Alin Grapă și Eduard Maxim de la Filip&Company situația din justiție este următoarea:
Citește și: Pensiile speciale ale magistraților - 25.586 lei, cât 9 pensiii normale sau 50 indemnizații de handicap
Justiția din România a gestionat în 2025 aproximativ 3,57 milioane de dosare, dintre care dosare nou-înregistrate în cursul acestui an, un nivel similar cu 2024.
Cele mai multe dintre aceste dosare sunt înregistrate la nivelul judecătoriilor, care gestionează peste de dosare.
La nivelul tribunalelor, au fost înregistrate aproximativ de dosare, la nivelul curțilorde apel aproape , iar estimarea pentru ÎCCJ este de aproximativ de dosare.
Pe parcursul anului 2025, instanțele române au redactat peste de hotărâri,dintre care în civil, în materia litigiilor cu profesioniștii și în dosare de contencios administrativ
Litigii cu profesioniștii
E vorba de acele litigii între persoane fizice sau juridice care desfășoară activități economice, cum ar fi neexecutarea contractelor, somațiile de plată, pretențiile financiare, recuperarea creanțelor sau excluderea/retragerea asociaților.
Numărul de dosare în materia litigiilor cu profesioniștii rămâne stabil, cu o ușoară scădere în 2025 : aproximativ 261.000 (2023), 269.000 (2024), 257.000 (2025). Din peste 400.000 de hotărâri analizate (2023–2025), circa 69% dintre cereri au fost admise în primă instanță, în timp ce aproximativ un sfert au fost respinse.
Peste 6.700 de hotărâri judecătorești au fost pronunțate în ultimii având ca obiect anulare a hotărârilor AGA, cu o rată de admitere în primă instanță de 28%.