duminică 05 octombrie
EUR 5.0889 USD 4.3349
Abonează-te
Newsweek România

VIDEO Patriot a doborât racheta „indestructibilă” a lui Putin, Kinzhal. Drone noi pentru ucraineni

Data publicării: 07.05.2023 • 16:19 Data actualizării: 07.05.2023 • 21:17
Mikola Oleșciuk, comandantul Forțelor Aeriene-Foto: mil.in.ua
Mikola Oleșciuk, comandantul Forțelor Aeriene-Foto: mil.in.ua

Sistemul Patriot a doborât racheta „indestructibilă” a lui Putin, Kinzhal. Generalul Mikola Oleșciuk, comandantul Forțelor Aeriene ale Forțelor Armate ale Ucrainei, a confirmat că armata ucraineană a doborât racheta Kinzhal.

„Felicit poporul ucrainean pentru un eveniment istoric! Da, am doborât racheta „unica” Kinzhal!”, a scris generalul Oleșciuk pe Telegram, potrivit pravda.com.ua.

„S-a întâmplat în timpul atacului de noapte din 3-4 mai pe cerul de deasupra regiunii Kiev. Racheta Kh-47 a fost lansată de MiG-31K de pe teritoriul Rusiei”.

Patriot a doborât racheta „indestructibilă” a lui Putin, Kinzhal

Kh-47 Kinzhal este o rachetă balistică hipersonică. Ucraina a primit cel puțin două sisteme Patriot, unul din Statele Unite și unul din Germania.

Forțele de Apărare ucrainene au distrus și stația de supraveghere rusă Murom-P din regiunea Herson, potrivit mil.in.ua.

În această operațiune a fost implicată drona Phoenix 03 Heavy FPV.

Mihailo Fedorov, viceprim-ministru și ministru al transformării digitale al Ucrainei, a publicat videoclipul cu echipamentul rusesc lovit.

Fedorov a mai menționat că dronele Phoenix 03 Heavy au fost achiziționate ca parte a campaniei Army of Drone.

El a adăugat că 100 dintre aceste drone FPV au fost deja transferate armatei.

„În curând, inamicul va pierde mult mai multe echipamente”, a adăugat Fedorov.

Recent, s-a raportat că 10.000 de operatori de drone au fost deja instruiți în Ucraina.

Specificațiile dronei Phoenix 03 Heavy FPV sunt momentan necunoscute.

Sistemul de supraveghere mobil autonom Murom-P este proiectat pentru supravegherea video de la distanță non-stop, monitorizarea și protecția zonelor deschise, perimetrelor și rutelor către obiectivele importante.

Mai multe articole din secțiunea Internațional

Comentarii 0
Trebuie să fii autentificat pentru a comenta!

Newsweek România Abonamente

Print

Print

  • Revista tipărită
  • Acces parțial online
  • Fără reclame
Abonează-te
Print + Digital

Print + Digital

  • Revista tipărită
  • Acces total online
  • Acces arhivă
  • Fără reclame
Abonează-te
Digital

Digital

  • Acces total online
  • Acces arhivă
  • Fără reclame
Abonează-te
Newsweek România
Articole și analize exclusive pe care nu trebuie să le ratezi!
Abonează-te
Newsweek România
Newsweek România Ultima oră
Newsweek România
Ultima oră