vineri 05 septembrie
EUR 5.0787 USD 4.3463
Abonează-te
Newsweek România

VIDEO Mercury, „avionul apocalipsei” al SUA, a lansat o rachetă-test nucleară. „Putem lovi oriunde”

Data publicării: 25.04.2023 • 15:39 Data actualizării: 26.04.2023 • 11:32
E-6B Mercury - Foto: 19fortyfive.com
E-6B Mercury - Foto: 19fortyfive.com
La bordul unui E-6B Mercury-Foto: USAF
La bordul unui E-6B Mercury-Foto: USAF

U.S. Air Force a publicat o imagine care arată echipajul de la bordul unui E-6B Mercury, numit „avionul apocalipsei”, care inițiază lansarea unei rachete balistice intercontinentale LGM-30G Minuteman III.

Forțele aeriene, în cooperare cu Marina SUA, au tras Minuteman III neînarmat ca parte a unui test de rutină la începutul acestei luni. Aceeași procedură se aplică în cazul în care echipajul unui Mercury ar iniția o lovitură nucleară reală.

Air Force Global Strike Command (AFGSC) a condus lansarea-test a Minuteman III la 19 aprilie, la Baza Forțelor Spațiale Vandenberg din California.

Mercury, „avionul apocalipsei” al SUA, a lansat o rachetă-test

Lansarea rachetei a fost inițiată de o echipă de la Forțele Aeriene și Marină, care se afla la bordul E-6B deasupra Pacificului.

Lansările de testare LGM-30G neînarmate, inclusiv cele care implică aeronave Mercury, au loc în mod obișnuit pentru a demonstra fiabilitatea acestor rachete și arhitectura critică de comandă și control care le susține.

LGM-30G formează componenta terestră a triadei de descurajare nucleară a armatei americane.

400 de Minuteman III operaționale, fiecare purtând un singur focos, sunt încărcate în silozuri răspândite în Colorado, Montana, Nebraska, Dakota de Nord și Wyoming.

Utilizarea mai multor chei fizice a fost de multă vreme o componentă emblematică a măsurilor de securitate din procedura utilizării armelor nucleare în SUA.

Citește și: Putin pregătește atacuri asupra Occidentului. Prima țara vizată despre care a și strâns informații

În anumite perioade ale Războiului Rece, cel puțin un membru al echipajului de pe „avionul apocalipsei” al Forțelor Aeriene responsabil de una dintre aceste chei a fost înarmat cu un revolver pentru a se apăra împotriva oricui încerca să lanseze o lovitură nucleară „neconformă”.

Citește și: Ucraina va lansa curând o contraofensivă de tip „big bang”. Controlează malul estic al Niprului

„Avem o capacitate unică de a lovi o țintă oriunde și în orice moment, în cazul în care comandantul șef consideră că este vital pentru securitatea noastră națională și securitatea aliaților noștri”, a spus colonelul forțelor aeriene Chris Cruise, șeful 377th. Test Evaluation Group de la Vandenberg, potrivit WarZone.

„Un test Airborne Launch Control System validează această capacitate, asigură că avem redundanță în sistemele noastre de arme și arată interoperabilitatea cu omologii noștri din Marina.”

Mai multe articole din secțiunea Internațional

Comentarii 0
Trebuie să fii autentificat pentru a comenta!

Newsweek România Abonamente

Print

Print

  • Revista tipărită
  • Acces parțial online
  • Fără reclame
Abonează-te
Print + Digital

Print + Digital

  • Revista tipărită
  • Acces total online
  • Acces arhivă
  • Fără reclame
Abonează-te
Digital

Digital

  • Acces total online
  • Acces arhivă
  • Fără reclame
Abonează-te
Newsweek România
Articole și analize exclusive pe care nu trebuie să le ratezi!
Abonează-te
Newsweek România
Newsweek România Ultima oră
Newsweek România
Ultima oră