VIDEO Explozii puternice în regiunile ruse Belgorod, Kursk și Bryansk, după atacul asupra Kievului

Mai multe explozii puternice au fost raportate luni dimineață în regiunile rusești Belgorod, Kursk și Bryansk, în apropiere de granița cu Ucraina. Atacurile raportate de ruși vin după ce Moscova a ordonat un atac brutal asupra mai multor regiuni din Ucraina, inclusiv la Kiev.
Presa locală raportează explozii în regiunile Belgorod, Kursk și Bryansk ale Federației Ruse după loviturile rusești în Ucraina.
Martorii au relatat că s-a auzit o explozie puternică și ferestrele s-au zguduit.
Agenția de știri rusă RIA Novosti a citat oficiali locali care au declarat că explozia a fost cauzată de exploziile de muniție la un depozit de deșeuri.
Citește și: Statul a stabilit coșul minim lunar pentru un adult: 999 de lei. Cât e pragul minim pentru o familie
#UkrainaRussiaWar #Belgorod #Russia
— Fahrettin Altay (@FahrettinAltay_) October 9, 2022
Belgorod’da konuşlu Rus hava savunma sistemleri Ukrayna ordusuna ait bir aracı düşürdü.
İlk izlenimlere göre İHA olduğu raporlanıyor.
pic.twitter.com/ILWCq5Degn
Guvernatorul regiunii Belgorod, Viaceslav Gladkov, a declarat că, într-un incident separat, forțele ucrainene au tras luni asupra satelor de frontieră.
Citește și: VIDEO F-35, singurul avion din lume care poate lovi ținte din Crimeea. Trebuie lansat din România
Exploziile vin la doar câteva minute după ce Rusia a lansat un atac violent asupra mai multor regiuni de pe teritoriul ucrainean.
Capitala Kiev a fost lovită de cel puțin patru rachete Kalibr, iar centrele urbane Dnipro, Zaporojie, Kryvyi Rih, Odesa, Ivano-Frankivsk, Khmelnitski, Ternopil, Lviv și Zhitomir au fost, de asemenea, lovite.
People seen seeking shelter as missile explodes nearby in Kyiv. #UkraineRussianWar #ukraine #kyiv #kiev pic.twitter.com/kSEp6Zgk48
— Mar Mikhael Enjoyer (@seifmarmikhael) October 10, 2022
Cel puțin trei valuri de rachete de croazieră au detonat în întreaga țară între orele 8.00 și 10.00, la ora de vârf a dimineții. Atacurile au avut loc la două zile după o lovitură ucraineană spectaculoasă împotriva podului critic din punct de vedere logistic din strâmtoarea Kerch, care leagă peninsula Crimeea, ocupată de Rusia, de partea continentală a Rusiei.
O parte din atacurile rusești au fost lansate din Marea Neagră.