luni 06 octombrie
EUR 5.0889 USD 4.3349
Abonează-te
Newsweek România

VIDEO Explozii masive și flăcări la o stație de pompare a petrolului din Rusia după un atac cu drone

Data publicării: 30.01.2025 • 10:41 Data actualizării: 30.01.2025 • 10:50
Explozii masive și flăcări la o stație de pompare a petrolului din Rusia după un atac cu drone - Foto: X/ @inexorable_swe
Explozii masive și flăcări la o stație de pompare a petrolului din Rusia după un atac cu drone - Foto: X/ @inexorable_swe

Explozii masive și flăcări la o stație de pompare a petrolului din Rusia. Stația de pompare a petrolului „Novozybkov”, parte a oleoductului „Druzhba”, a explodat după un atac cu drone ucrainene.

Explozii masive și flăcări la o stație de pompare a petrolului din Rusia. În noaptea de joi spre vineri, 30 ianuarie, regiunea Bryansk din Federația Rusă a fost ținta unui atac cu drone.

Explozii masive și flăcări la o stație de pompare a petrolului din Rusia după un atac cu drone

Explozii puternice au fost auzite, iar un incendiu a izbucnit la stația de pompare a petrolului „Novozybkov”, parte a oleoductului „Druzhba”. Acest oleoduct asigura transportul petrolului din Rusia către țările europene, înainte de războiul din Ucraina.

Martorii oculari din satele Mamai și Zamishevo au raportat explozii puternice și un incendiu vizibil pe cer. Presa rusă a confirmat că stația de distribuție a oleoductului „Druzhba”, situată în apropierea orașului Novozybkov, a fost afectată.

„Forțele armate ale Ucrainei atacă regiunea Bryansk cu drone, martorii oculari raportează un incendiu în districtul Novozybkov”, raportează localnicii pe canalele de Telegram din Rusia.

Citește și: VIDEO Ucraina dezlănțuie iadul în Rusia. Explozii la o fabrică de avioane, lovită de 20 de drone

Stația de pompare „Novozybkov” este un punct strategic al oleoductului „Druzhba”, fiind ultima stație de pompare înainte de granița cu Ucraina. Aceasta asigură fluxul neîntrerupt de petrol către țări europene precum Polonia, Germania și Ungaria.

Citește și: VIDEO Atac ucrainean masiv cu drone în Rusia, inclusiv la Moscova. O rafinărie, în flăcări

Autoritățile ruse nu au oferit încă detalii oficiale despre amploarea daunelor sau despre responsabilii atacului.

Mai multe articole din secțiunea Internațional

Comentarii 0
Trebuie să fii autentificat pentru a comenta!

Newsweek România Abonamente

Print

Print

  • Revista tipărită
  • Acces parțial online
  • Fără reclame
Abonează-te
Print + Digital

Print + Digital

  • Revista tipărită
  • Acces total online
  • Acces arhivă
  • Fără reclame
Abonează-te
Digital

Digital

  • Acces total online
  • Acces arhivă
  • Fără reclame
Abonează-te
Newsweek România
Articole și analize exclusive pe care nu trebuie să le ratezi!
Abonează-te
Newsweek România
Newsweek România Ultima oră
Newsweek România
Ultima oră