duminică 05 octombrie
EUR 5.0889 USD 4.3349
Abonează-te
Newsweek România

VIDEO Bombardamente intense și raiduri israeliene cu tancuri în nordul Fâşiei Gaza

Data publicării: 26.10.2023 • 10:26 Data actualizării: 26.10.2023 • 10:38
Bombardamente intense și raiduri israeliene cu tancuri în nordul Fâşiei Gaza - Foto: Twitter/ @MarioNawfal
Bombardamente intense și raiduri israeliene cu tancuri în nordul Fâşiei Gaza - Foto: Twitter/ @MarioNawfal

Israelul a întreprins "operaţiuni ţintite" cu tancuri în nordul Fâşiei Gaza, în noaptea de miercuri spre joi, a anunţat armata israeliană.

"În timpul nopţii, armata a întreprins un raid ţintit cu tancuri în nordul Fâşiei Gaza, în cadrul pregătirilor sale pentru următoarele etape de luptă", potrivit unui comunicat al purtătorului de cuvânt al armatei israeliene.

Bombardamente intense și raiduri israeliene cu tancuri în nordul Fâşiei Gaza

Soldaţii "au părăsit zona" la sfârşitul operaţiunii, a adăugat el.

Miercuri seara, prim-ministrul israelian Benjamin Netanyahu a confirmat pregătirea unei ofensive terestre împotriva Hamas în Fâşia Gaza.

"Când, cum, cât, şi considerentele pe care noi le luăm în considerare, nu pot intra în detalii", a adăugat el.

În aşteptarea acestei probabile ofensive, promise de nenumărate ori după atacul sângeros fără precedent al Hamas pe teritoriul israelian pe 7 octombrie, armata israeliană a bombardat neîncetat acest mic teritoriu de 362 de kilometri pătraţi, unde locuiesc 2,4 milioane de palestinieni.

Citește și: VIDEO Avioanele israeliene au bombardat Libanul ca răspuns la atacul cu rachete al Hezbollah

Atacul Hamas din 8 octombrie a făcut peste 1.400 de morţi în Israel, în principal civili, potrivit autorităţilor.

Citește și: Avioanele de război israeliene au bombardat infrastructura militară din Siria. Războiul se extinde

Hamas, care din 2007 deţine controlul în Fâşia Gaza, supusă unui "asediu total" care o privează de apă, hrană şi electricitate, a anunţat miercuri un nou bilanţ de peste 6.500 de morţi, majoritatea civili, din 7 octombrie până în prezent, potrivit CNN.

Mai multe articole din secțiunea Internațional

Comentarii 0
Trebuie să fii autentificat pentru a comenta!

Newsweek România Abonamente

Print

Print

  • Revista tipărită
  • Acces parțial online
  • Fără reclame
Abonează-te
Print + Digital

Print + Digital

  • Revista tipărită
  • Acces total online
  • Acces arhivă
  • Fără reclame
Abonează-te
Digital

Digital

  • Acces total online
  • Acces arhivă
  • Fără reclame
Abonează-te
Newsweek România
Articole și analize exclusive pe care nu trebuie să le ratezi!
Abonează-te
Newsweek România
Newsweek România Ultima oră
Newsweek România
Ultima oră