joi 04 septembrie
EUR 5.0772 USD 4.3611
Abonează-te
Newsweek România

Uniunea Europeană a interzis accesul aeronavelor companiilor din Belarus în spațiul său aerian

Data publicării: 04.06.2021 • 15:59 Data actualizării: 04.06.2021 • 16:08
Interdicţia va intra în vigoare sâmbătă şi vizează în primul rând compania naţională Belavia. / Foto: skytraxratings.com
Interdicţia va intra în vigoare sâmbătă şi vizează în primul rând compania naţională Belavia. / Foto: skytraxratings.com

Uniunea Europeană a decis să interzică accesul în spaţiul său aerian pentru companiile aeriene din Belarus şi să finalizeze noi sancţiuni economice contra regimului de la Minsk condus de Aleksandr Lukaşenko, au declarat pentru AFP surse diplomatice de la Bruxelles.

Măsura, solicitată la finalul lunii mai de către liderii europeni, a fost formalizată juridic vineri de cele 27 de state membre UE.

Interdicția intră în vigoare de sâmbătă, 5 iunie

Interdicţia va intra în vigoare sâmbătă şi vizează în primul rând compania naţională Belavia, a explicat un diplomat european.

Ea este un răspuns la decizia din 23 mai a autorităţilor belaruse de a forţa un avion al companiei Ryanair ce decolase din Atena cu destinaţia Vilnius să schimbe ruta şi să aterizeze la Minsk, invocând o alertă cu bombă. Doi pasageri, jurnalistul disident belarus Roman Protasevici şi iubita lui, Sofia Sapega, au fost arestaţi.

Citește și: RISE Project: Goleac, omul lui Băluță, a racolat ofițeri din DNA pentru a afla informații din dosare

Companiile aeriene europene ocolesc spaţiul aerian al Belarusului

Companiile aeriene europene au decis deja să ocolească spaţiul aerian al Belarusului.

Aceleaşi surse au explicat că două serii de sancţiuni individuale referitoare la Belarus sunt în curs de finalizare şi ar urma să fie aprobate săptămâna viitoare.

Citește și: Belarus răspunde sancțiunilor SUA: mai puțini diplomați americani la Minsk, vize date mai greu

Două serii de sancţiuni pentru Belarus, în lucru

Prima serie de sancţiuni include opt nume de oficiali sau entităţi implicate în decizia de deturnare a avionului companiei Ryanair pe 23 mai, în timp ce a doua serie vizează ''câteva zeci de nume de persoane sau entităţi'' implicate în reprimarea opoziţiei belaruse.

Este avută în vedere ideea fuzionării celor două liste. Sancţiunile constau în interdicţia acordării vizei de intrare în UE şi în îngheţarea activelor deţinute în Uniunea Europeană.

UE a sancţionat deja în acest fel 88 de membri ai regimului din Belarus, inclusiv pe preşedintele Lukaşenko.

Mai multe articole din secțiunea Internațional

Comentarii 0
Trebuie să fii autentificat pentru a comenta!

Newsweek România Abonamente

Print

Print

  • Revista tipărită
  • Acces parțial online
  • Fără reclame
Abonează-te
Print + Digital

Print + Digital

  • Revista tipărită
  • Acces total online
  • Acces arhivă
  • Fără reclame
Abonează-te
Digital

Digital

  • Acces total online
  • Acces arhivă
  • Fără reclame
Abonează-te
Newsweek România
Articole și analize exclusive pe care nu trebuie să le ratezi!
Abonează-te
Newsweek România
Newsweek România Ultima oră
Newsweek România
Ultima oră